Ile kalorii spalisz po przejściu 10000 kroków?

Ile kalorii spalisz po przejściu 10000 kroków?

spacer dla zdrowia / Źródło: Pixabay

W ostatnich latach powstała moda na pokonywanie 10 tys. kroków dziennie. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie może pozwolić sobie na regularne odbywanie aktywności fizycznej – ze względów zdrowotnych, z powodu braku czasu lub po prostu chęci.

Na popularności zyskują zatem takie rozwiązania jak monitory aktywności, które pozwalają zmobilizować się do nawet niewielkiej, ale regularnie powtarzanej aktywności fizycznej. Napisałem również artykuł, jak za pomocą domowych, prostych ćwiczeń schudnąć nawet 10 kg – kliknij, aby go przeczytać.

Ile kalorii można spalić robiąc 10 tysięcy kroków?

Dla świadomości wykonanie 10 tys. kroków to około 8 km trasy – obecne badania potwierdzają wiele korzyści ze spacerowania. W świadomości wielu z nas dobry trening to taki, któremu towarzyszy zmęczenie mięśni, zadyszka i odczuwalne przyspieszenie akcji serca. Faktem jest, że intensywny wysiłek fizyczny umożliwia szybkie spalanie tkanki tłuszczowej z jednoczesną rozbudową masy mięśniowej, a także poprawianie wytrzymałości organizmu na wysiłek. Okazuje się jednak, że zupełnie nie doceniamy z pozoru nieistotnej aktywności, na którą składają się porządki domowe, częste zmiany pozycji, spacerowanie, wchodzenie po schodach czy napinanie mięśni. Wszystkie te proste czynności składają się na tzw. termogenezę NEAT, czyli termogenezę niewynikającą z aktywności fizycznej. Napisałem również artykuł jak za pomocą żywności zwiększyć temperaturę ciała, aby szybciej schudnąć – kliknij tutaj, aby go przeczytać.

Wykazano, że na nic zda się kilkadziesiąt minut intensywnego wysiłku dziennie, jeśli poza tym prowadzimy siedzący tryb życia, np. pracując za biurkiem. Znacznie większe znaczenie dla sylwetki i zdrowia ma stałą, nawet niewielka aktywność fizyczna realizowana w ciągu całego dnia. I taka jest idea 10 tysięcy kroków dziennie, czyli rekomendowana ilość kroków, którą warto pokonać każdego dnia. Realizując taką ilość kroków pod rząd, moglibyśmy pokonać nawet 8 km, jednak nie musimy w tym celu wybierać się na bardzo długi spacer. Wystarczy pokonać ten dystans w ciągu całego dnia, pokonując drogę w domu do pracy pieszo, bawiąc się z dziećmi czy wybierając schody zamiast windy. W ten sposób można spalić kilka kalorii na minutę. Na końcowy efekt spalania kalorii wpływ ma tempo wykonywania określonych czynności, ale także masa ciała.

Korzyści z pokonywania 10 000 kroków dziennie

Wypracowanie zdrowego nawyku, mającego na celu pokonanie w ciągu dnia określonej liczby kroków nie jest trudne. Wystarczy zadbać o to, a by w miarę możliwości stale pozostawać w ruchu – w pracy, w domu, podczas zakupów czy zabawy z dzieckiem. Realizację tego celu mogą ułatwić coraz popularniejsze monitory aktywności, które mierzą przebyty dystans, liczbę wykonanych kroków, ilość spalonych kalorii, a także przypominają, gdy zbyt długo pozostajemy w bezruchu.

Ile schudniesz po przejściu 10 000 kroków?

Korzyściami z pokonywania 10 tysięcy kroków dziennie jest łatwiejsze utrzymanie prawidłowej masy ciała. W jednym z badań wykazano, iż pokonywanie takiego dystansu przez osoby z wysokim BMI umożliwiło po 6 miesiącach redukcję BMI o 3,7%. Kolejna korzyść to usprawnienie pracy układu krążenia, normalizacja ciśnienia krwi. Ponadto pokonywanie dystansu 10 000 kroków poprawia samopoczucie psychiczne i oddala widmo stanów depresyjnych czy problemów ze snem. Przygotowałem dla Ciebie również artykuł o tym, co jeść, aby poprawić sobie swój humor – kliknij, aby go przeczytać.

Źródło: healthline.com