Kiedy picie kawy jest zdrowe, a kiedy szkodliwe?
Kawa to jeden z najpopularniejszych naparów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju. Często jednak można spotkać się z opinią, że kawa szkodzi zdrowiu i najlepiej ją pić wyłącznie okazjonalnie. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu?
Najczęstsze opinie na temat szkodliwości kawy
Kawosze, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, niejednokrotnie odmawiają sobie ulubionego trunku, w przekonaniu, że:
- kawa powoduje odwodnienie organizmu i wypłukuje z niego magnez,
- zawarta w kawie kofeina wywołuje wrzody żołądka, wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i pracę serca, a nawet uzależnia,
- kawa jest wysokokaloryczna i nie służy utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
W każdym z powyższych stwierdzeń tkwi nieco prawdy. Jednak to, czy kawa jest zdrowa, czy szkodliwa, zależy od sposobu jej spożywania.
Kiedy kawa szkodzi i jak temu zapobiec?
Kawa zawiera sporą ilość kofeiny. Alkaloid ten pobudza układ nerwowy i właśnie dlatego filiżanka espresso stanowi tak pożądany przez nas zastrzyk energii. Jak każda substancja czynna, może mieć także skutki uboczne. Przyjmuje się jednak, że dawka do 300 mg dziennie (3-4 filiżanki czarnej kawy) jest dla osoby dorosłej całkowicie bezpieczna.
Kofeina ma działanie moczopędne, dlatego rzeczywiście powoduje utratę wody, a wraz z nią – cennych elektrolitów. By nie dopuścić do tego efektu, wystarczy nawadniać organizm odpowiednią ilością wody mineralnej. Kawa stymuluje wydzielanie kwasu solnego. Dolegliwości żołądkowych można uniknąć, nie pijąc jej na czczo.
Czy kawa jest szkodliwa dla osób dbających o linię? Tylko ta z cukrem i śmietanką albo tłustym mlekiem, ponieważ dostarcza dodatkowych kalorii. Kawa sama w sobie zawiera związki, które stymulują metabolizm, a tym samym wspierają odchudzanie.
Prozdrowotne właściwości kawy
Według wielu doniesień naukowców, pita z umiarem kawa nie szkodzi, ale wręcz jest zdrowa. Nie tylko dlatego, że dodaje nam energii, poprawia koncentrację i ogólne samopoczucie. Ziarna kawowca zawierają cenne dla organizmu związki, głównie polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami. Regularne picie kawy ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. cukrzycy typu II, nowotworów, schorzeń neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera). Pijmy więc kawę – na zdrowie!