Czy picie wody wspomaga odchudzanie? Jaka woda jest najlepsza na diecie? - Artur Topolski

Czy picie wody wspomaga odchudzanie? Jaka woda jest najlepsza na diecie?

Każdy wie, że woda jest niezbędna do życia i zdrowia. Stanowi bowiem składnik każdej naszej komórki i uczestniczy we wszystkich procesach życiowych. Czy może być także naszym sprzymierzeńcem podczas odchudzania? Jaka woda jest najlepsza dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów?

Picie wody a odchudzanie

Choć może wydawać się to zaskakujące, woda – gazowana czy niegazowana – jest nie tylko niezbędnym elementem zdrowej diety, ale też ważnym składnikiem diety odchudzającej. Oczywiście nie zastąpi prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, ale efektywnie je wspomaga.

W jaki sposób picie wody odchudza? Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Picie wody:

 • stymuluje     i przyspiesza metabolizm,
     
 • hamuje     łaknienie (wypełnia żołądek, co sprawia, że zjadamy mniejsze     porcje),
     
 • ułatwia     oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii,
     
 • jest     najlepszą alternatywą dla spożywania kalorycznych napojów (w tym     – wód smakowych),
     
 • redukuje     obrzęki i cellulit wodny (pojawiają się dlatego, że przy słabym     nawodnieniu organizm magazynuje wodę).

Jaka woda jest najlepsza na odchudzanie?

Komponując swoją dietę odchudzającą, warto przejrzeć rankingi wody mineralnej. Zawarte w nich informacje pozwolą dobrać wodę do indywidualnych potrzeb. W przypadku braku szczególnych wskazań zdrowotnych, najodpowiedniejsza jest woda średnio zmineralizowana. Dostarcza ona dawki niezbędnych dla zdrowia pierwiastków (w tym – nie mniej niż 40 mg/l magnezu i 80 mg/l wapnia).

Wiele osób zastanawia się, czy woda gazowana jest zdrowa, chętnie wybierając ją ze względu na walory smakowe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że najkorzystniejsze jest picie wody niegazowanej, warto sięgać po taką o średnim nasyceniu dwutlenkiem węgla (lekko gazowaną). Ten stabilizuje chemiczny skład napoju i zabezpiecza jego czystość mikrobiologiczną, czyli hamuje rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii czy pleśni.

Bez względu na wybrany rodzaj wody, należy spożywać ją regularnie, często i małymi porcjami. Zdrowiu i utrzymaniu prawidłowej wagi najlepiej służy wypijanie codziennie około 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała (czyli np. około 1,8 l przy wadze 60 kg).