Płaski brzuch – jak skutecznie zrealizować noworoczne postanowienie? - Artur Topolski

Płaski brzuch – jak skutecznie zrealizować noworoczne postanowienie?

Otyłość brzuszna to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Z nowym rokiem często postanawiamy pozbyć się zbędnych kilogramów, podejmujemy dietę odchudzającą i ćwiczenia na płaski brzuch. Dlaczego nie zawsze uzyskujemy pożądane efekty?

Częste błędy przy odchudzaniu brzucha

Odchudzanie wymaga sporo konsekwencji, czasem też wyrzeczeń, na które nie zawsze jesteśmy naprawdę gotowi. To główna przyczyna naszych niepowodzeń, choć nie jedyna. Niektóre osoby tygodniami ściśle przestrzegają narzuconej sobie diety odchudzającej brzuch, a mimo to wciąż nie tracą w pasie ani centymetra.

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Należą do nich:

 • problemy     zdrowotne – niekiedy nadwaga (np. brzuch     tarczycowy)     nie jest skutkiem niewłaściwej diety, lecz zaburzeń hormonalnych,
     
 • źle     zbilansowany jadłospis (np. ze zbyt małą ilością białka),
     
 • niedostateczne     nawodnienie organizmu, które hamuje metabolizm,
     
 • brak     odpowiednio ukierunkowanej aktywności fizycznej,
     
 • zaniedbywanie     higieny psychicznej (wysoki poziom stresu, niedobór snu, itp.).

Odpowiednia dieta na otyłość brzuszną

Podejmując dietę odchudzającą, warto skonsultować ją z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista pozwoli wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i pomoże nam ustalić najlepszy plan działania. Podstawą diety na płaski brzuch jest spożywanie niewielkich, ale pełnowartościowych, częstych i regularnych posiłków, bogatych w niezbędne składniki odżywcze. Niedobory pokarmowe są bowiem dla organizmu sygnałem alarmowym – zaczyna on gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, która najszybciej odkłada się właśnie na brzuchu!

Komponowanie posiłków o odpowiednim składzie i wartości kalorycznej wymaga wyrobienia nawyku czytania etykiet. Nie powinniśmy ufać reklamom na opakowaniach – nie wszystkie produkty „light” czy „fit” są naprawdę zdrowe i niskokaloryczne. Wystrzegając się tego błędu oraz wszystkich wyżej wymienionych, szybko zobaczymy efekty diety na otyłość brzuszną.