Cynamon - uważaj na to, ile go spożywasz - Artur Topolski

WAŻNE: Co stanie się, gdy będziesz jadł cynamon codziennie?

Skąd się bierze cynamon?

Cynamon jest jedną z bardziej popularnych przypraw w naszej kuchni. Stosujemy go najczęściej do potraw na słodko czy też ciastek i deserów. Cynamon pozyskuje się na drodze suszenia kory drzewa cynamonowca. W sklepach możemy znaleźć cynamon mielony – jest to najczęściej spotykana forma tej przyprawy, ale również dostępne są na rynku kory cynamonowca w całości – w postaci ruloników.

Dlaczego cynamon może być zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Można wyróżnić dwa najpopularniejsze gatunki cynamonu. Jest to cynamon cejloński i cynamon Cassia. W smaku są one praktycznie takie same. Jeżeli chodzi o ich słodkość to cynamon cejloński jest bardziej słodki od cynamonu Cassia. Ich największa różnica dotyczy zawartości związku zwanego kumaryną. Niestety większość cynamonu znajdującego się w sklepach jest odmiany Cassia, która zawiera większe ilości kumaryny niż cynamon cejloński. Aby dostać prawdziwy cynamon cejloński najlepiej udać się do sklepu z zdrową żywnością lub zamówić tą przyprawę w Internecie.

Kumaryna – niebezpieczny związek, który po cichu niszczy nasze zdrowie. Jak wpływa na organizm?

Kumaryna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy benzopironów. Wykazuje ona właściwości toksyczne, które negatywnie wpływają na organizm człowieka.
Częste spożywanie produktów z dużą zawartością cynamonu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jednymi z najczęściej występującymi skutkami spożywania dużych ilości cynamonu Cassia są:

  • Wszelkiego rodzaju uszkodzenia wątroby. Zawarta w cynamonie kumaryna wykazuje właściwości toksyczne, przez co powoduje zmiany degeneracyjne w wątrobie.
  • Jedne z badań wykonywanych na zwierzętach dowodzą, że obecność większych ilości kumaryny w diecie może powodować zmiany nowotworowe w organizmie. Jednak, aby potwierdzić w pełni tą tezę potrzebne są dalsze badania, które stwierdzą czy związek ten działa tak samo również na organizm ludzki.
  • Aldehyd cynamonowy zawarty w tej przyprawie u niektórych osób może wywoływać uczulenia, które prowadzą do powstawiania owrzodzeń w jamie ustnej.
  • Na cynamon powinny uważać również osoby chorujące na cukrzycę. Zbyt duża ilość cynamonu może spowodować gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi.
  • Delikatna, sproszkowana postać cynamonu, w momencie dostania się do dróg oddechowych może spowodować problemy z oddychaniem, podrażnienie gardła, kaszel czy też nawet wymioty.
  • Na cynamon powinny uważać osoby, które przyjmują leki (np. na cukrzycę), ponieważ przyprawa ta może wchodzić w reakcje z składnikami leków powodując osłabienie działania leku, nadmierne jego działanie czy też wzmożone skutki uboczne.

Jaka ilość cynamonu jest bezpieczna?

W przypadku spożywania cynamonu Cassia, w której zawartość kumaryny jest znacznie większa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to ile cynamonu spożywamy. Tolerowana ilość cynamonu przeznaczona do spożycia przez osoby dorosłe to nie więcej niż jedna łyżeczka cynamonu dziennie. W przypadku dzieci ilość ta jest jeszcze mniejsza i zaleca się zachować szczególną ostrożność w podawaniu cynamonu Cassia dzieciom.