Naukowcy odkryli przyczynę, przez którą tyjemy

Naukowcy odkryli przyczynę, przez którą tyjemy

Wciąż tyjesz i nie wiesz dlaczego? Testowałaś już miliony diet, katowałaś się na siłowni, a masa ciała wciąż się zwiększa? To faktycznie demotywujące i skutecznie może zniechęcić do odchudzania. Zanim jednak się poddasz, przeczytaj artykuł i sprawdź, być może robisz coś źle nieświadomie. Przedstawiam Ci 5 grzechów uniemożliwiających efektywne odchudzanie.

1. Jesteś w ciągłym stresie

Obecny tryb życia, ilość pracy i obowiązków powodują, że organizm człowieka jest w ciągłym stresie. Jak wiadomo, stres wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia, jest przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu, może prowadzić do wielu chorób i urazów psychicznych, a także – utrudnia odchudzanie. Poprzez burzę hormonów stresu zostaje zaburzony metabolizm i procesy trawienia człowieka. Dodatkowo, będąc w stresie nieświadomie podjadasz lub zapominasz o posiłku, który później nadrabiasz trzykrotnie.

Nie namawiam Cię do zmiany pracy na bezstresową bo najprawdopodobniej taka nie istnieje. Namawiam Cię do wprowadzenia w tryb swojego dnia kilkunastu minut dla siebie, na medytację, na przeczytanie książki, na wyłączenie się z dookoła panującego chaosu. Po chwili przerwy bardzo prawdopodobne, że ujrzysz świat w innych barwach i nawet najtrudniejszy problem okaże się dużo prostszy do rozwiązania, a oprócz tego Twoje odchudzanie będzie na pewno dużo bardziej skuteczne.

2. Jesz za dużo cukru

Jesz za dużo cukru, a zatem za dużo kalorii. Jednak to nie tylko w tym tkwi problem. Co innego jest zjeść kalorie pochodzące z białka, które nasyci Cię na długo, a co innego zjeść na przykład białą bułkę z dżemem, która zawiera wyłącznie węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym powodującym znaczny i szybki wyrzut insuliny przez trzustkę w organizmie, co będzie miało przełożenie na powtórny apetyt jeszcze szybciej niż Ci się wydaje. Unikaj produktów o wysokiej zawartości cukru, pamiętaj o dodatku pełnowartościowego białka w każdym posiłku! Zwróć uwagę na skład produktu, jeśli na pierwszym miejscu pojawia się cukier, zdecydowanie odłóż go z powrotem na półkę. Wydaje Ci się, że wcale nie jesz cukru, a może go.. pijesz? Napoje to ogromna pułapka, okazuje się, że nawet w wodach smakowych dodawane są kosmiczne ilości cukru. Płyny – tak, jak najbardziej, jednak niech będzie to woda mineralna, herbata.

3. Prowadzisz siedzący tryb życia

Badania potwierdziły skuteczność chociażby 30 – minutowego spaceru co drugi dzień, w zamian za spędzenie tego czasu bezczynnie przed telewizorem. Oczywiście, że każdy zasługuje na wypoczynek po pracy, jednak naukowcy informują, że w zależności od tego jaki tryb pracy posiadasz, dokładnie odwrotnie powinien wyglądać Twój odpoczynek po pracy, wówczas organizm regeneruje się najefektywniej. Jeżeli cały dzień spędzasz za biurkiem bo takiej pozycji wymaga Twój zawód, nie możesz odpoczywać również siedząc – nie zmieniasz pozycji, wciąż są napięte te same mięśnie. Wybierz się na spacer lub spróbuj przekonać się do pójścia na basen czy siłownię. Nie codziennie, wystarczy 30 minut ruchu 3 razy w tygodniu aby szybko stracić kilogramy. Oprócz utraty masy ciała, napędzasz metabolizm i gwarantujesz sobie lepszy humor, ponieważ każda aktywność fizyczna wydziela hormony szczęścia.

4. Podjadasz

Jesz zgodnie z rozpisaną dietę 4 lub 5 posiłków dziennie? A oprócz tego pijesz kawę z pełnotłustym mlekiem i cukrem lub nie odmawiasz urodzinowych i imieninowych ciast każdej koleżanki z pracy z osobna? A zatem jesz zdecydowanie więcej niż Ci się wydaje. Niestety ale każdy pokarm ma kalorie. Każdy kotlet schabowy, każde jabłko, każda szklanka mleka czy cukierek złapany w biegu. To trudne pozbyć się nawyku podjadania, jednak jest to najłatwiejsza droga do przybierania, a nie tracenia na wadze. Podjadaniu towarzyszy ciągły bieg, stres lub nawał obowiązków, jednak pamiętaj, że to Ty jesteś kowalem własnego losu i jeśli Ty się nie zorganizujesz i nie ustabilizujesz swojej diety, nikt tego nie zrobi.

5. Nie wysypiasz się

To potwierdzone badaniami, że brak snu podobnie jak ciągły stres niekorzystnie wpływają na odchudzanie. Po nieprzespanej nocy Twój mózg będzie domagał się swego rodzaju wynagrodzenia za zmęczenie w postaci czegoś słodkiego lub dodatkowego. Udowodniono, że 90% kobiet, które spały poniżej 6 godzin w ciągu doby charakteryzowały się BMI co najmniej świadczącym o nadwadze. Gdy jesteś niewyspana zdecydowanie mniej efektywnie pracuje Twój metabolizm i ośrodek łaknienia i sytości.