Co stanie się, gdy będziesz pić wodę z cytryną o poranku?
Dlaczego napoje z cytryną są tak popularne?
Sok z cytryny, jej skórka czy całość cytryny jako owoc jest bardzo popularna w naszej kuchni. Dodajemy ją do potraw na słodko, na słono do napojów alkoholowych czy po prostu wrzucamy plasterek cytryny do wody mineralnej w celu nawodnienia i orzeźwienia podczas letnich upałów. Delikatny kwaskowy posmak napojów zawierających w sobie cytrynę jest bardzo pożądany przez wielu ludzi. Nie będziemy się dzisiaj skupiać na smaku, ale na właściwościach zdrowotnych dodatku cytryny. Regularne spożywanie jednej szklanki wody z cytryną o poranku, może przynieść wiele zaskakujących korzyści dla Twojego zdrowia.
Jaką wodę wybrać do przygotowania takiego napoju – ciepłą czy zimną?
Z badań wynika, że lepszym sposobem na szybsze działanie wody z cytryną wpływa temperatura napoju. Najlepiej aby do przygotowania takiego napoju użyć ciepłej wody. Jest to spowodowane tym, że opary płynu zawierającego w sobie cytrynę, pod wpływem ciepła szybciej się wydostają i dzięki temu przyśpieszają ruch śluzu nosowego przez jamę nosową. Również sam smak wody cytrynowej na kubkach smakowych (smak kwaśny) powoduje przyśpieszenie ruchu śluzu w jamie nosowej. Taki napój idealnie się sprawdzi kiedy zmagasz się z przeziębieniem. W takim razie jaka powinna być odpowiednia temperatura tak przygotowanej wody? Naukowcy mówią, że najlepszym przedziałem temperaturowym będzie zakres od 60 do 70 st. C.
Jak picie ciepłej wody z cytryną wpływa na Twój organizm?
Pierwszą z zalet picia takiego napoju jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Cytryny są owcami bardzo bogatymi w kwas cytrynowy, witaminę C oraz polifenole. Jednym z zadań polifenoli jest redukowanie odczucia zmęczenia jak również obecność ich w żywności powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Spożywanie dużych ilości tłustych potraw i produktów może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu. Również niektóre choroby lub nieprawidłowy styl życia także mają na to bardzo duży wpływ np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, stres czy alkoholizm. Kolejną zaletą pica wody z cytryną jest spowolnienie procesów starzenia się.
Badania dowodzą, że w cytrynie znajduje się bardzo ważny składnik – eriocitrin. Jest to przeciwutleniacz rozpuszczalny w wodzie, występujący w soku oraz skórce cytryny. Przeciwutleniacze chronią przed niepożądanym utlenianiem komórek organizmu przez co spowalniają procesy starzenia się. Regularne spożywanie wody z cytryną również pozytywnie wpływa na florę jelitową. Dzięki regularnemu stosowaniu napoju, środowisko bakterii jelitowych ulega pozytywnej zmianie i umożliwia większy rozwój bakterii jelitowych – rozwój bakterii jelitowych zachodzi na większą skalę. Poczujemy wtedy dużą różnicę, wzdęcia oraz gazy nie będą już wtedy problemem. Podstawową funkcją spożywania wody z cytryną to nawadnianie organizmu. W momencie kiedy ktoś nie lubi po prostu pić czystej wody bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do niej kilku plasterków cytryny, smak zmienia się momentalnie. Zalecany dla każdego poziom nawodnienia organizmu jest bardzo ważny.
Odpowiednie ilości przyjętych w ciągu dnia płynów są niezwykle istotne u osób cierpiących na choroby pęcherza moczowego, w ich przypadku przyjmowanie dużych ilości płynów powoduje wypłukiwanie bakterii z pęcherza moczowego, które nie są pożądane, a dodatkowo wit. C zawarta w cytrynie pomaga zakwasić środowisko, co ma wpływ na ograniczenie rozwoju bakterii w pęcherzu. Zawarty w cytrynie kwas cytrynowy idealnie stymuluje układ trawienny. Więc jeśli cierpisz na zaparcia to codzienne picie ciepłej wody z cytryną powinny naprawić Twój problem.