Alarm w Polsce: Nowy Kleszcz – czym grozi jego ukąszenie?

Alarm w Polsce: Nowy Kleszcz – czym grozi jego ukąszenie?

Coraz więcej mówi się o epidemii kleszczy i groźnym powikłaniu ich ukąszenia – boreliozie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się czym jest kleszcz afrykański.

Kleszcz – czy grozi nam epidemia?
Afrykańskie kleszcze – czy grozi nam epidemia?

Okazuje się jednak, że stajemy obecnie przez jeszcze jednym zagrożeniem – a są nim kleszcze afrykańskie. Czy te egzotyczne insekty dotarł już do polski? I czy jest się czego bać? 

Kleszcz – Czym są afrykańskie kleszcze?

Afrykańskie kleszcze to stawonogi zasiedlające przede wszystkim kontynent europejski, które dotarły do Europy. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zidentyfikowaniu kolejnych osobników obecnych w krajach europejskich. Te zasiedlające Afrykę oraz południe Europy kleszcze przedostały się na obszar krajów europejskich za pośrednictwem ptaków wędrownych. Ich pojawieniu się i rozwojowi sprzyjało upalne lato oraz łagodna zima, czyli postępujące zmiany klimatyczne na kontynencie europejskim. 

Kleszcze afrykańskie z gatunku Hyalomma różnią się od naszych rodzimych kleszczy charakterystyczną budową ciała. Przede wszystkim – są znacznie większe, osiągając nawet pięciokrotność rozmiaru naszego kleszcza. Po drugie – wyróżniają się charakterystycznymi, długimi odnóżami, na których występują poprzeczne pasy o jaśniejszym odcieniu.

Cechą wyróżniającą je od zwykłych kleszczy jest ponadto sposób, w jaki znajdują żywiciela. W przypadku „naszych” kleszczy nie ma aktywnego poszukiwania żywiciela – kleszcz europejski czai się w wysokich trawach i oczekuje na pojawienie się żywiciela. Z kolei jego afrykański odpowiednik potrafi aktywnie przemierzać dystans liczący nawet kilkadziesiąt metrów.

Kleszcz – Czy afrykańskie kleszcze są już w Polsce? Powodują boreliozę?

Już ponad 10 lat temu rozpoznano kleszcza afrykańskiego w Holandii – wtedy pajęczak bytował na koniu. Kolejne dwa  przypadki odnotowano 2012 roku na Węgrzech, a potem jeszcze jeden – w Niemczech w 2015 roku. Kolejny raz kleszcze afrykańskie rozpoznane zostały na terenie Niemiec w 2019 r. Brak jest oficjalnych danych dotyczących obecności kleszcza afrykańskiego w Polsce, jednak nie można wykluczyć takiego wariantu. 

Ukąszenie kleszcza afrykańskiego trudno przeoczyć, gdyż pasożyt ten może osiągać do kilku cm długości. Szczególnie uważać należy w okresie od czerwca do października, a szczyt aktywności pajęczaków przypada na lipiec i sierpień. Zauważenie ukąszenia wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż kleszcze afrykańskie mogą przenosić poważne choroby. Jakie?

Kleszcz – Czy grozi ukąszenie kleszcza afrykańskiego?

Podstawowe zagrożenie związane z kleszczami afrykańskimi wynika z faktu, iż pajęczaki te mogą przenosić choroby, które nie są w Polsce powszechnie znane – i nie są rutynowo leczone. Mowa zwłaszcza o takich chorobach jak gorączka plamista, gorączka krwotoczna krymsko – kongijska czy anaplazmoza. Kleszcze te odpowiedzialne mogą być także za przenoszenie babeszjozy czy riketsjozy. Po ukąszeniu kleszcza należy zatem zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak:

  • gorączka 
  • dreszcze
  • osłabienie
  • nudności i wymioty
  • powiększone węzły chłonne
  • grudkowa wysypka skórna
  • bóle mięśni
  • nadwrażliwość na światło
  • krwawe wybroczyny
  • krwawienia z przewodu pokarmowego

Zaniepokoić powinny także takie zmiany w morfologii krwi jak małopłytkowość , leukopenia i niedokrwistość.

Podstawą profilaktyki ukąszeń przez kleszcze wciąż pozostaje stosowanie repelentów oraz noszenie ubrań zakrywających ciało. Ponadto po powrocie ze spaceru po zalesionym terenie należy bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało w celu odnalezienia kleszcza.