Błędy, które popełniasz podczas odchudzania - Artur Topolski

Błędy, które popełniasz podczas odchudzania

Odchudzanie jest jednym z najczęściej podejmowanych wyzwań zdrowotnych na świecie. Osoby wchodzące na dietę deficytową, mają na celu zmniejszenie masy ciała i poprawę stanu zdrowia. Niestety, odchudzanie nie jest prostym procesem, bo wymaga od osoby podejmującej to wyzwanie wielu zmian w stylu życia oraz ćwiczeniu wytrwałości.

Proces odchudzania wymaga zmiany nawyków żywieniowych i najlepiej regularnego wysiłku fizycznego, co dla wielu osób może nie być łatwe. Spożywanie mniej kalorii niż organizm potrzebuje i wykonywanie codziennych ćwiczeń wymaga wysiłku, czasu i cierpliwości. Niektóre osoby zmagają się także z emocjonalnymi i psychologicznymi wyzwaniami związanymi z odchudzaniem, takimi jak zmiana nawyków żywieniowych, walka z chęcią spożywania niezdrowych przekąsek czy radzenie sobie z presją społeczną i oczekiwaniami innych ludzi.

Wszystko brzmi pięknie, ale w pewnym momencie możemy zderzyć się ze zjawiskiem “Jestem na diecie, a nie chudnę!”. Jakie są tego powody? Już wyjaśniamy.

1. Przeszacowujesz kalorii

Oznacza spożywanie większej ilości kalorii niż organizm potrzebuje, co może prowadzić do braku utraty wagi lub nawet przyrostu masy ciała. Gdy spożywamy więcej kalorii niż nasz organizm potrzebuje, nadmiar energii jest magazynowany w postaci tłuszczu. Przeszacowanie kalorii w diecie może skutkować utrudnieniem procesu odchudzania, ponieważ utrzymanie deficytu kalorycznego jest kluczowe dla utraty wagi. Ponadto, przeszacowanie kalorii podczas odchudzania może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność i cukrzyca typu 2, a także do wzrostu poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi. Długotrwałe przesadne spożywanie kalorii może prowadzić do otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych poważnych problemów zdrowotnych.

2. Jesz za mało

Wejście na nagły bardzo głęboki deficyt który powoduje że jemy mniej niż nasza podstawowa przemiana materii, może prowadzić do adaptacji metabolicznych, czy też spowolnienia tempa metabolizmu oraz zastopowaniem spalania tłuszczu. Prawidłowe tempo odchudzania powinno wynosić 0,5-1kg/ tydzień.

3. Niewystarczająca regeneracja

Mowa tutaj o prawidłowej ilości snu. Sen dla zdrowia i wszystkich procesów w naszym organizmie jest niezbędny. Wpływa także na metabolizm. Deficyt snu sprzyja zwiększaniu się masy ciała, przetrenowaniu, może powodować także wzrost kortyzolu – hormonu stresu.

4. Nie wliczasz płynów

Pijąc napoje które zawierają kalorie, dostarczasz sobie dodatkowej ilości energii, którą Twój organizm musi przerobić. Regularne picie napojów kalorycznych może powodować nadwyżkę kaloryczną, przez którą masa ciała nie tyle będzie stać w miejscu, ale może wzrastać.

5. Podjadasz

Podjadanie między posiłkami sprzyja spożyciu nadprogramowych kalorii oraz powoduje dodatkowe wyrzuty glukozy oraz insuliny. Należy pamiętać, że aby schudnąć niezbędny jest przede wszystkim deficyt, oraz regularne odstępy ni krótsze niż 3 godziny, między posiłkami.

6. Nadmierny stres

Stresująca praca, intensywne i częste treningi, ciągłe martwienie się oraz mała ilość snu, powodują zwiększenie wydzielania wcześniej wspomnianego hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten zdecydowanie utrudnia chudnięcie, a sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej wisceralnej – czyli tej w obrębie brzucha.

7. Niektóre choroby

W przypadku niektórych jednostek chorobowych, proces odchudzania jest utrudniony, bo często mamy do czynienia ze zwolnionym, z tego tytułu, metabolizmem. Jednymi z takich chorób, które utrudniają proces odchudzania są: niedoczynność tarczycy, nietolerancje pokarmowe czy inne zaburzenia hormonalne.

Pomimo że proces odchudzania nie jest łatwy, wiele osób podejmuje to wyzwanie ze względu na jego pozytywne skutki zdrowotne i poprawę jakości życia. Właściwie przeprowadzone odchudzanie, z udziałem specjalisty ds. żywienia i trenera personalnego, może przynieść długotrwałe korzyści zdrowotne i wpłynąć na poprawę samopoczucia, jakości życia oraz zmniejszenia dolegliwości spowodowanych niektórymi chorobami.