Home office a podjadanie – zmora pracy zdalnej
Praca zdalna stała się codziennością wielu z nas. Większość niemal z dnia na dzień zmuszona była zmienić swoje małe i duże przyzwyczajenia, codzienne rytuały i całkowicie przeprojektować grafiki. Całkowicie zmieniło się również nasze podejście do jedzenia i sposób odżywiania. I choć 70 proc. ankietowanych deklaruje zmianę przyzwyczajeń żywieniowych na lepsze, praktyka pokazuje, że spędzając więcej czasu w domu, coraz częściej sięgamy po niezdrowe przekąski.
„Home office a podjadanie” to problem znany chyba każdemu z nas. Siedząc przy komputerze, przeżywając więcej frustracji związanych z izolacją społeczną i pracowniczego stresu, odruchowo sięgamy po jedzenie. Niełatwo powstrzymać ten nawyk, gdy niemal na wyciągnięcie ręki znajduje się pełna lodówka, a w zasięgu wzroku wypełnione zapasami szafki. Na podjadanie jest jednak sposób – sięganie po wysokokaloryczne przekąski zastąpmy ćwiczeniami, relaksacją i niskokalorycznymi przegryzkami.
Praca zdalna a dieta – jak to mądrze pogodzić
Pracując z domu, nie można zapominać, nie tylko o służbowych obowiązkach, ale i racjonalnym odżywianiu. By dobrze się czuć i uniknąć nadprogramowych kilogramów, pamiętajmy o śniadaniu – dobrze skomponowane i pełnowartościowe zapewni świetny start i właściwy poziom glukozy przez resztę dnia. Nie pomijajmy też pozostałych posiłków, jeśli wiele godzin spędzamy przy komputerze – warto, co najwyżej, zastanowić się nad lekkim zmodyfikowaniem ich składu.
Praca zdalna a dieta – zdrowa, odżywcza, a nawet odchudzająca – wcale nie muszą brzmieć jak przeciwieństwa. Regularność, właściwy skład posiłków, unikanie cukru i tłuszczy nasyconych oraz odrobina ćwiczeń pomiędzy sesjami przy monitorze – powinny zdziałać cuda. Przy odrobinie samozaparcia i dyscypliny, kilogramy na home office nie będą nieustraszenie lecieć w górę. A co ciekawe – mogą równie regularnie spadać.
Proste ćwiczenia w domu dla zdrowia i sylwetki
By zadbać o ciało i kondycję wcale nie potrzeba zaawansowanych przyrządów treningowych ani mnóstwa wolnego czasu. Na dobrą sprawę – wystarczy kawałek podłogi i całkiem niewielka odrobina chęci. By jak najdłużej podtrzymać zapał i motywację, postawmy na proste do wykonania ćwiczenia w domu – podskoki, przysiady, wykroki, rowerek, pompki czy brzuszki. To świetny sposób na wzmocnienie, zwiększenie elastyczności ciała, poprawę równowagi i koordynacji.
Proste, niewyczerpujące ćwiczenia to klucz do regularności, a kilka minut dziennie poświęconych na najmniejszą dawkę ruchu szybko przyniesie pożądane efekty. Oprócz delikatnej poprawy kondycji, możemy spodziewać się zwiększonej koncentracji, mocniejszego systemu odpornościowego i co najważniejsze – zdecydowanie lepszego samopoczucia. Przy systemie pracy z domu to ostatnie będzie nam szczególnie potrzebne.
Niskokaloryczne, dietetyczne jedzenie na co dzień
Pracując w domu zazwyczaj nie mamy już ochoty na przyrządzanie skomplikowanych potraw i stanie przy garnkach. Potrzeba czegoś szybkiego i stosunkowo łatwego do przygotowania, by sprawnie nasycić głód. I tu pojawia się pułapka w postaci wysokokalorycznych, gotowych przekąsek o niskiej wartości odżywczej. Dlatego, już na początku przyda się kilka istotnych założeń, jak regularność, niewielkie porcje i pełnowartościowe wybory.
Dietetyczne jedzenie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zachować sylwetkę i dobre zdrowie. Dzień zacznijmy od pożywnego, dietetycznego śniadania – pełnoziarnistej kanapki lub musli, na drugie śniadanie świetne będzie witaminowe smoothie, a na obiad ryż lub kasza z porcją chudego mięsa i dużą ilością warzyw. Podwieczorek zastąpmy świeżym owocem, a kolację – lekkostrawną sałatką. Jeśli zadbamy o regularność takich posiłków – najlepiej zjadać je co 3 godziny – jedzenie na zdalnym okaże się naszym największym sprzymierzeńcem w walce o wydajność, szczupłą sylwetkę i świetne samopoczucie.