Zgaga - czy początek choroby? - Artur Topolski

Zgaga – czy początek choroby?

Wydałem dwie nowe elektroniczne książki dla Ciebie:
1. 25 dietetycznych przepisów na lato z użyciem sezonowych produktów – aby je zobaczyć kliknij tutaj.
2. 350 dietetycznych przepisów, które podzielone są na osoby zdrowe, z hashimoto, z niedoczynnością tarczycy, cukrzycą typu 2, z zaparciami oraz z insulinoopornością – aby je zobaczyć kliknij tutaj.

Zgaga, czyli choroba refluksowa przełyku to częsta dolegliwość związana z cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Towarzyszy jej uciążliwe uczucie pieczenia w przełyku, a kwaśny sok żołądkowy może uszkadzać śluzówkę przełyku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie ze zgagą – od zdrowego stylu życia, poprzez lekkostrawną dietę, aż po farmakoterapię.

Przyczyny i objawy zgagi

Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości gastroenterologicznych, która może dotyczyć nawet 20 – 40% dorosłych. Przyczyny zgagi są bardzo zróżnicowane i obejmują przede wszystkim uszkodzenie bariery antyrefluksowej, czyli zwieracza przełyku zlokalizowanego pomiędzy odcinkiem brzusznym przełyku a żołądkiem. Kolejną przyczyną zgagi jest samoistna, spontaniczna relaksacja zwieracza przełyku. Zgaga może pojawić się u osób z uszkodzoną błoną śluzową przełyku lub zaburzoną motoryką przełyku, a także dotkniętych problemem opóźnionego opróżniania żołądkowego. Częstą przyczyną choroby refluksowej jest ponadto oddziaływanie takich czynników zewnętrznych jak stres, nadmierna masa ciała, siedzący tryb życia, a także źle zbilansowana dieta. Zgaga towarzyszy nadużywaniu alkoholu, a także takim schorzeniom jak cukrzyca. U kobiet bardzo częstą przyczyną zgagi jest ciąża, a także stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Także stosowanie leków na nadciśnienie oraz choroby płuc może generować wystąpienie refluksu.

W jaki sposób objawia się zgaga? Przede wszystkim pojawia się uczucie pieczenia w przełyku, ból w nadbrzuszu oraz odbijanie. Są to typowe objawy przełykowe. Mogą im towarzyszyć takie objawy pozaprzełykowe jak:

  • kaszel refluksowy
  • refluksowy zespół astmatyczny
  • refluksowe zapalenie krtani
  • refluksowe nadżerki szkliwa zębów

Refluksowi przełykowo – żołądkowemu mogą towarzyszyć także nawrotowe stany zapalne gardła, zapalenie płuc czy zapalenie zatok przynosowych

Podstawą rozpoznania choroby refluksowej jest szczegółowy wywiad lekarski, a potwierdzenie uzyskać można wykonując takie badania jak manometria przełyku, test z inhibitorem pompy protonowej, pomiar pH przełyku oraz badanie endoskopowe.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Aby złagodzić uciążliwe dolegliwości towarzyszące zgadze, konieczne jest przede wszystkim unikanie tych czynników, które prowadzą do wystąpienia objawów. Należy unikać alkoholu i papierosów, gorących i obfitych posiłków. Niewskazane jest spożywanie słodyczy, ostrych przypraw, smażonych potraw, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty, produktów kwaśnych czy mocno solonych. Przez około 2 godziny po spożyciu posiłku unikać należy przebywania w pozycji leżącej. Niewskazane jest ponadto dźwiganie ciężarów, aktywność fizyczna bezpośrednio po posiłku oraz uciskanie brzucha (np. zbyt ciasną odzieżą).
W złagodzeniu objawów zgagi mogą pomóc następujące produkty spożywcze:

  • kefir, maślanka i mleko
  • gotowane warzywa
  • niekwaśne owoce
  • chude mięsa i ryby
  • produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony, ryż, płatki)
  • chudy nabiał
  • herbatki ziołowe

W ramach profilaktyki zgagi warto ponadto zadbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

A gdy pojawi się zgaga, można sięgać po tabletki i inne preparaty na refluks, które zapewniają szybką ulgę. Zasada ich działania sprowadza się do zobojętniania kwaśnego soku żołądkowego, osłaniania błony śluzowej przełyku oraz hamowania wydzielania soku żołądkowego.


Chcesz schudnąć lub wesprzeć swoje zdrowie?

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Powyżej to jedna z przemian po naszej diecie. Co zyskasz dzięki odpowiedniemu żywieniu? Nasze diety nie tylko odchudzają, ale również wspomagają w chorobach i dolegliwościach: zaparcia, nadciśnienia, Hashimoto, niedoczynności tarczycy, miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy typu 2.