Uważaj na tę rybę! Jest groźna dla zdrowia i została wycofana ze sklepów!

Uważaj na tę rybę! Jest groźna dla zdrowia i została wycofana ze sklepów!

ryby
GIS wycofuje ryby / Źródło: needpix.com

Polecam również przeczytać: Wpij rano napar z pokrzywy. Wiesz, co stanie się po 10 dniach? Kliknij, aby się dowiedzieć.

W ostatnich dniach pojawiło się ostrzeżenie wydane przez GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny. Okazuje się bowiem, że ze sklepów w trybie natychmiastowym została wycofana partia ryb.

W szale przedświątecznych zakupów każdy z nas musi liczyć się z nieprzewidzianymi niespodziankami. W związku z tym, że ryby znajdują się na szczycie listy świątecznych zakupów, każdy z nas powinien szczegółowo poznać to ostrzeżenie. Dlaczego trzeba uważać na ryby morskie?

Przed spożyciem, której ryby ostrzega GIS?

Ostrzeżenie wydane kilka dni temu przez Główny Inspektorat Sanitarny dotyczy określonej partii ryby, która wyprodukowana została dla sieci sklepów Cash&Carry Polska S. A. feralna partia ryb to halibut wędzony w postaci steków. Oto szczegółowe dane dotyczące partii ryb, której bezwzględnie nie należy spożywać:
MC halibut niebieski, steki, wędzone; nr partii 01/ 340; wyprodukowany przez Rybhand Sp. Z o. o. Sp. k.; weterynaryjny nr identyfikacyjny – 30061802.

Dlaczego te ryby morskie zostały wycofane?

Otóż okazało się, że w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych przez przedsiębiorcę wykazano obecność bakterii Listeria monocytogenes. Jeśli ryba została już spożyta, należy bacznie obserwować swój organizm i w razie wystąpienia niepokojących objawów – natychmiast skontaktować się z lekarzem. Natomiast jeśli jeszcze nie jadłeś, uważaj na ryby spod danej partii podanej wyżej.

Listerioza – dlaczego jest taka groźna? Skąd wzięła się w rybach?

Listeria monocytogenes to bakteria powszechnie występująca na całym świecie, której podstawowym źródłem zakażenia jest żywność zanieczyszczona kałem chorych zwierząt. Niebezpieczny może być także bezpośredni kontakt z wydzielinami i wydalinami zakażonych zwierząt – drobiu, kóz, owiec i bydła.

Bakteria Listeria monocytogenes stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością, noworodków oraz kobiet w ciąży. Kolejne grupy ryzyka to osoby starsze, nadużywające alkoholu, chorzy na cukrzycę czy przewlekłą chorobę nerek. O zakażenie bakterią Listeria nie jest trudno – bakteria ta ma zdolność namnażania się nawet w temperaturze lodówki. Dlatego też jej obecność w rybach jest bardzo niebezpieczna.

Spożycie żywności zanieczyszczonej bakterią Listeria monocytogenes może prowadzić do rozwoju listeriozy. Jest to choroba mogąca przebiegać pod postacią:

  • zapalenia opon mózgowych;
  • zapalenia mózgu;
  • posocznicy;
  • zapalenia stawów;
  • zakażenia kości;
  • zapalenia otrzewnej;
  • zapalenia płuc;
  • zapalenia wsierdzia.

Objawy listeriozy pojawiają się zazwyczaj po 1 – 2 dniach od spożycia zakażonej żywności np. ryby. Objawy te obejmują m. in. gorączkę, dreszcze, osłabienie, nudności i wymioty, światłowstręt. Może pojawić się uczucie splątania, bóle mięśniowe i bóle głowy, zaburzenia równowagi oraz drgawki. Ponadto występuje biegunka.

Poza takimi niespecyficznymi objawami, możliwe jest występowanie objawów ze strony poszczególnych narządów zaatakowanych przez listerię. Mowa chociażby o kołataniu serca, dusznościach, odwodnieniu czy sztywności karku.

Leczenie listeriozy obejmuje stosowanie antybiotyków przez co najmniej 3 tygodnie, wspomagająco można stosować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Wczesne rozpoznanie listeriozy i wdrożenie terapii umożliwia całkowite wyleczenie listeriozy.

Przeczytaj również: Jak odróżnić Matiasa od śledzia? Zobacz, jak oszukują nas sklepy. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.