Zaskakująco skuteczne domowe metody na komary. Działają, gdy śpisz!

Zaskakująco skuteczne domowe metody na komary. Działają, gdy śpisz!

Komary to bardzo uciążliwe owady, które swoim charakterystycznym, irytującym bzyczeniem utrudniają sen, ponadto są sprawcami licznych ukąszeń.

Te sposoby na komary naprawdę działają!
Te sposoby na komary naprawdę działają!

Komar jest w stanie wyczuć pot, wydychany przez człowieka dwutlenek węgla oraz ciepło ciała. Samica komara przekłuwa skórę i wprowadza do krwiobiegu substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.

Dzięki temu może spożywać ludzką krew, a w miejscu ukąszenia pojawia się swędząca, zaczerwieniona krostka. Pora letnia nieodłącznie związana jest z występowaniem komarów, a niekiedy jesteśmy świadkami istnej epidemii. Wówczas ochoczo chwytamy się każdego sposobu, aby pozbyć się komarów ze swojego najbliższego otoczenia i zapobiec ich swędzącym ukąszeniom.

Najczęściej walka z komarami sprowadza się do stosowania repelentów, jednak takie chemiczne środki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia, a także dla środowiska. 

W jaki sposób można chronić się przed komarami z wykorzystaniem naturalnych, bezpiecznych metod? Jedną z najprostszych metod, które pozwolą uchronić mieszkanie od obecności komarów jest zastosowanie w oknach moskitier, które tworzą barierę przed wlatywaniem komarów do wnętrza pomieszczenia. Jak jeszcze można odstraszyć komary?

Z pomocą przyjść mogą następujące sposoby:

  • olejki eteryczne i świece zapachowe – szczególnie nielubiane przez komary są aromaty goździka, paczuli, eukaliptusa, lawendy, migdałowy, herbaciany, anyżowy, z kwiatów pomarańczy
  • gąbka nasączona octem, pozostawiona przy łóżku
  • słoiczek z terpentyną pozostawiony na 20 minut w pomieszczeniu; terpentyna działa na komary usypiająco
  • rośliny odstraszające komary, które można zasadzić na balkonie lub trzymać w pomieszczeniach; najskuteczniejsze rośliny to: kocimiętka, bazylia, mięta, mirt, plektrantus koleusowaty, czyli popularna komarzyca, anginka, melisa, turówka wonna, bodziszek cuchnący

W celu ochrony przed komarami warto stosować jasne ubrania – komary przyciąga ciemna barwa. Ponadto warto zadbać o higienę – komary przyciąga bowiem zapach potu. Unikać należy jednak kosmetyków o intensywnym zapachu; wyjątkiem są wspomniane wcześniej olejki eteryczne.

A jeśli komar już nas ukąsi? Wówczas zastosować można dostępne w aptece preparaty antyhistaminowe, łagodzące świąd.