Co stanie się, gdy codziennie będziesz pić sok z granatu?

Co stanie się, gdy codziennie będziesz pić sok z granatu?

Granat to owoc wyjątkowy – od setek lat uznawany był za owoc gwarantujący długowieczność. A wszystko to dzięki wyjątkowym wartościom odżywczym oraz właściwościom zdrowotnym.

Sok z granatu – poznaj jego lecznicze właściwości
Sok z granatu – poznaj jego lecznicze właściwości
Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Czy wiesz, że coraz więcej osób ma problemy z jelitami? Wzdęcia, zaparcia, biegunki, otyłość, grzybica, czy słaba odporność to mogą być oznaki problemów z jelitami. kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak sobie pomóc.

Granat wyróżnia się m. in. wysoką zawartością polifenoli oraz witaminy C. Warto spożywać codziennie sok z granatu – to skuteczna profilaktyka zdrowotna.

Jakie cenne związki zawiera sok z granatu?

Granat to owoc o bardzo wysokiej zawartości antyutleniaczy – granat zawiera ich trzykrotnie więcej niż czerwone wino czy zielona herbata. Najliczniej reprezentowane są polifenole, flawonoidy i garbniki a także witamina C. Ponadto sok z granatu to prawdziwa skarbnica takich witamin i składników mineralnych jak:

  • witaminy z grupy B
  • witamina A
  • fosfor
  • magnez
  • potas

Kolejne cenne składniki soku z granatu to kwas cytrynowy, kwas elagowy, taniny oraz azotany.

Najzdrowszy jest świeżo wyciśnięty sok z granatów, który można przygotować samodzielnie w domu. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości – wówczas sięgnąć należy po sok dostępny w sklepie, wyprodukowany z zagęszczonego soku z granatów.

Jak pic sok z granatu?

Sok z granatów wyróżnia się wysoką zawartością kwasów, a tym samym – tendencją do podrażniania żołądka oraz uszkadzania szkliwa. Z tego względu najlepiej jest pić rozcieńczony sok z granatu.

Zalecana dzienna dawka to 40 ml soku – taką ilość najlepiej jest przyjąć w dwóch dawkach, wypijanych rano i wieczorem, przed posiłkiem. Sok z granatu można rozcieńczyć wodą, a także sokiem żurawinowym czy pomarańczowym. 

Właściwości prozdrowotne soku z granatu

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, sok z granatu wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego i skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Sok działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie.

Sok z granatu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. Po części wynika to z ograniczenia negatywnego wpływu wolnych rodników, ale nie bez znaczenia jest także korzystny wpływ soku z granatu na obniżenie poziomu cholesterolu.

Ponadto sok ten wykazuje działanie kardioprotekcyjne – dzięki zawartości azotanów większa syntezę tlenku azotu, co przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz normalizowania ciśnienia krwi. Ponadto sok z granatu ogranicza powstawanie zwapnień i złogów w ścianach naczyń krwionośnych, minimalizując ryzyko rozwoju miażdżycy.

Sok z granatu może spowalniać procesy starzenia się organizmu oraz ograniczać zmiany neurodegeneracyjne, leżące u podłoża takich schorzeń jak choroba Alzheimera.

Z wysoką zawartością antyoksydantów wiąże się jeszcze jedna, niezwykle cenna właściwość soku z granatu – może on uzupełniać profilaktykę i terapię nowotworów, w tym raka piersi, prostaty, płuc czy jelit.

Dzięki zwiększeniu syntezy tlenku azotu, sok z granatów wykazuje pozytywny wpływ na potencję – redukuje kłopoty ze wzwodem, pobudza libido. Ponadto u kobiet redukuje dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. 

Sok z granatu dba o nienaganną kondycję skóry i jej młody wygląd – redukuje stany zapalne, łagodzi zmiany trądzikowe, utrzymuje optymalny poziom nawodnienia skóry. Ponadto wspomaga gojenie się ran.

Przeciwwskazania

Nie każdy może pozwolić sobie na spożywanie soku z granatu. Przeciwwskazaniem jest na pewno nadkwasota żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy czy zapalenie trzustki. Inne przeciwwskazania to hemoroidy i przewlekłe zaparcia, a także ciąża i laktacja.