Dieta zgodna z grupą krwi to oszustwo? Cała prawda o popularnej diecie

Dieta zgodna z grupą krwi to oszustwo?

Dieta zgodna z grupą krwi – czy ma podstawy naukowe? Co jakiś czas jesteśmy bombardowani entuzjastycznymi opiniami dotyczącymi kolejnej, rewolucyjnej diety. Nie inaczej jest w przypadku diety zgodnej z grupami krwi, propagowanej przez wielu celebrytów.

Zgodnie z tą dietą grupa krwi determinuje predyspozycje metaboliczne i wiąże się z pierwotnymi nawykami żywieniowymi naszych przodków. Czy taka dieta ma sens? Czy przeprowadzono wiarygodne badania oceniające zasadność takiej diety?

Warto również przeczytać: Co stanie się, gdy rano wypijesz sok z buraka? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Dieta zgodna z grupą krwi – zasady

Pierwszą grupą krwi u człowieka była grupa krwi ). Wtedy nasi praprzodkowie żywili się tym, co upolowali, zatem podstawą ich diety były mięsa. Zgodnie z tą teorią osoby posiadające grupę krwi 0 są predysponowane do przyjmowania sporych ilości białka zwierzęcego. Najbardziej polecane produkty to zatem mięsa (ze szczególnym uwzględnieniem dziczyzny), owoce morza i ryby. Polecane są ponadto niektóre warzywa, zwłaszcza zielonolistne, a także owoce leśne, orzechy włoskie czy siemię lniane. Unikać należy natomiast spożywania produktów mącznych i mlecznych, a także cytrusów. Takie zalecenia żywieniowe powinny dotyczyć sporej części populacji, gdyż grupę krwi 0 posiada ponad 40% osób.

Grupa krwi A miała powstać w tym okresie w dziejach ludzkości, gdy rozpoczęliśmy uprawę ziemi. Dlatego też grupa krwi A kojarzona jest z wrażliwym przewodem pokarmowym, dobrze reagującym na dietę wegetariańską. Polecane produkty to przede wszystkim kasze, produkty mączne, jogurty naturalne a także warzywa i owoce (marchew, kalarepa, brokuły, śliwki, wiśnie, czereśnie). Unikać należy natomiast mięsa, ryb, tłustych serów, papryki i pomidorów oraz kokosa.

Osoby z grupą krwi B powinny komponować swoją dietę głównie w oparciu o mięsa i produkty mleczne, jaja i zielone liście warzyw. A czego unikać? Ryb, sezamu, pomidorów, strączków czy gryki. Z kolei grupa krwi AB to najmłodsza grupa krwi, najlepiej zaadaptowana do współczesnego modelu odżywiania. Osoby z grupą krwi AB powinny spożywać jak najwięcej ryb i owoców morza, zielonych warzyw i produktów mlecznych. Niewskazane jest natomiast spożywanie czerwonego mięsa, tłustych serów, awokado i bananów czy papryki.

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta zgodna z grupą krwi. Co o zasadności diety zgodnej z grupą krwi mówią badania?

Dieta zgodna z grupą krwi. Co o zasadności diety zgodnej z grupą krwi mówią badania?

Brakuje badań klinicznych, które jednoznacznie wykazałyby zasadność stosowania diety zgodnej z grupami krwi. Przykładem takiego badania jest analiza przeprowadzona na grupie 79 osób mieszkających w Finlandii. Badanym osobom pobrano próbkę krwi w celu oznaczenia grupy krwi w układzie ABO, a także próbkę kału z celu określenia składu flory jelitowej (Association between the ABO blood group and the human intestinal microbiota composition; BMC Microbiol. 2012; 12: 94). W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku przez Makivuokko i wsp. wykazano, że osoby z poszczególnymi grupami krwi różnią się składem mikroflory jelitowej, co teoretycznie może wpływać na predyspozycje dietetyczne tych osób. Nie doprecyzowano jednak, czy różnice te determinowane są wyłącznie układem grupowym krwi, czy mają także związek z działaniem innych czynników.

Dieta zgodna z grupą krwi – kolejne badanie

W kolejnym badaniu z 2014 roku, obejmującym aż 1455 osób. Badanie polegało na wypełnieniu kwestionariuszy dietetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów zalecanych dla poszczególnych grup krwi (Wang J. i in., ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors; PLoS One. 2014; 9(1): e84749). Następnie określono grupy krwi badanych i przeanalizowano ich masę ciała, obwód pasa, poziom glikemii na czczo i lipidogram oraz ciśnienie tętnicze. Do jakich wniosków doszli uczeni? Stan zdrowia pacjentów nie zależał od ich grupy krwi i skorelowanej z nią diety. Każdy, kto stosował dietę o niskiej zawartości czerwonego mięsa oraz wysokiej – owoców i warzyw cechował się dobrym stanem zdrowia i niewielkim ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego. Był to jednak efekt rozsądnych wyborów żywieniowych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Brak jest zatem wiarygodnego potwierdzenia teorii zapoczątkowanych w głośnej książce Petera D’Adamo pt. „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”.

Nie wiesz, jak ułożyć sobie dietę, która nie tylko odchudza, ale również pomaga na liczne problemy ze zdrowiem?

Moje diety na odchudzanie są oparte na badaniach naukowych, a mianowicie zostały one opracowane przez grupę 16 naukowców. W skład tej grupy można było odnaleźć kilku światowej klasy lekarzy, naukowców np.: Frank M. Sacks, George A. Bray, Vincent J. Carey, czy C. Pallister. Badanie to zostało wykonane w 2009 roku przez Departament Żywienia Harvard School w Bostonie (USA). W badaniu tym wzięło udział 811 pacjentów z nadwagą. Każdy z nich otrzymał ułożoną pod siebie dietę, która była różna dla każdego z pacjentów, ponieważ była ona dobierana na podstawie wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej, ilość posiłków oraz dolegliwości.

Tajemnicą takich diet było odpowiednie wyskalowanie ilości węglowodanów, tłuszczów, białka, kaloryczności oraz mikro i makroelementów. Odpowiednia kombinacja tych składników spowodowała, że pacjenci po odstawieniu diety nie przybierali z powrotem na wadze, czyli nie mieli efektu jojo. Oryginalna dokumentacja z tego badania w języku angielskim znajduje się w kliknij tutaj. W mojej praktyce Specjalisty Żywienia odpowiedni dobór kaloryczności, węglowodanów, białek, tłuszczy i pozostałych składników odżywczych pozwala na osiągnięcie spadku wagi nawet o 5 kg w 2 tygodnie, chociaż najczęściej jest to około 1-2 kg w 7 dni. Tak samo po odstawieniu diety pacjenci nie skarżą się na powrót wagi, jak to jest w przypadku innych diet.

Diety Artura Topolskiego – Opinie zadowolonych Pacjentów

Dieta odchudzająca – Przykładowa metamorfoza – Justyna 

Pacjentka jest chora na dwie choroby, które znacznie utrudniają proces odchudzania, a mianowicie cierpi na hashimoto oraz zespół policystycznych jajników. Jej metamorfozę przedstawiam poniżej wraz z wiadomością mailową. Za pomocą mojej diety udało nam się uzyskać zadowalający efekt dla pacjentki, czyli 13 kilogramów mniej w 3 miesiące.

dieta odchudzająca

Poniżej mail od klientki ze zdjęć.

dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca – Zobacz na opinie moich klientek

Poniżej pokazuję zdjęcia wiadomości z mojego Facebooka, które otrzymałem od swoich klientów.
dieta artura topolskiego - opinie

PROMOCJA – Zamów dziś dietę Artura Topolskiego, a w prezencie otrzymasz moją encyklopedię zdrowia, aż 600 stron!

Wraz z dietą otrzymasz w prezencie książkę. W sklepie kosztuje ona 50 zł, ale wraz z dietą dam Ci ją za darmo. Obecnie jest ona bestsellerem w moim sklepie! Dowiesz się z niej jak za pomocą domowych metod wspomóc swój organizm w walce z takimi przypadłościami jak:

 • hashimoto;
 • niedoczynność tarczycy;
 • nadczynność tarczycy;
 • zaparcia;
 • grzybica w tym Candida;
 • wzdęcia;
 • biegunka;
 • alergia;
 • cukrzyca;
 • ból stawów;
 • żylaki;
 • nadciśnienie;
 • trądzik;
 • depresja.

A ponadto znajdziesz również taki informacje jak:

 1. Regeneracja włosów, skóry i paznokci.
 2. Poznasz naturalne sposoby na trądzik.
 3. Dowiesz się, co jeść, aby poprawić koncentrację oraz zapamiętywanie.

Dieta odchudzająca, która naprawdę działa. Jak szybko schudnąć?

Masz problem z nadwagą? Nie wiesz jak schudnąć, a wydaje Ci się, że robisz wszystko tak, jak należy? Masz dość dziwnych  specyfików odchudzających i gotowych diet z internetu, które po prostu nie działają? Mam coś, co powinno Cię zainteresować. To autorska dieta, którą przygotuję właśnie dla Ciebie!

Wszystkie uwagi, jakie od Was uzyskałem w czasie mojej pracy z pacjentkami, zebrałem w jedną całość i stworzyłem własną dietę, która wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Przede wszystkim wyeliminowałem wszystkie aspekty, które Wam się nie podobały. Moja dieta bazuje na wszystkich naukowo potwierdzonych metodach prawidłowego odżywiania osób zdrowych oraz chorych. Dlatego też moje diety nie tylko odchudzają, ale również pomagają na wiele dolegliwości takich jak:

 • hashimoto;
 • zaparcia;
 • nieżyt żołądka;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • osteoporoza;
 • miażdżyca;
 • cukrzyca typu 2;
 • insulinooporność;
 • niedoczynność tarczycy.

Ponadto jadłospis składa się z produktów ogólnodostępnych, których cena jest niska. Dlatego też nie będziecie musieli wiele wydawać na produkty do swojej diety. Dzięki informacją, które podajecie mi w formularzu na końcu tej strony tworzę dla Was indywidualną dietę uwzględniającą choroby, alergie pokarmowe oraz tryb życia. Taka dieta nie tylko stanie się skuteczna, ale również lubiana i smaczna.

Kim jestem?

Nazywam się Artur Topolski. Z wykształcenia jestem dyplomowanym Specjalistą Żywienia. Od wielu lat interesuje się zdrowiem, ochroną zdrowia, odchudzaniem, a także wsparciem leczenia chorób dietozależnych. Moje pasje zbiegają się z życiem zawodowym, co sprawia mi ogromną przyjemność z pracy. Jak szybko możesz schudnąć na mojej diecie? Przeważnie moi pacjenci chudną około 1-1,5 kg co 7 dni.

Co zyskujesz dzięki mojej diecie? Jak szybko schudnąć na mojej diecie?

Korzystając z moich usług otrzymujesz gotowy plan żywienia, dostosowany do Twojego organizmu i trybu życia – zbilansowaną dietę i listę posiłków (wraz z przepisem wykonania), które bez problemu przygotujesz w domowym zaciszu. Moja dieta dla Ciebie to przede wszystkim:

 • dania, które przygotujesz w nie więcej niż 5 – 20 minut;
 • tanie i łatwo dostępne składniki/produkty, które dostaniesz w każdym sklepie;
 • plan żywieniowy, który stosuje się przez jeden miesiąc;
 • szczegółowy opis wykonania każdego posiłku wraz ze składnikami odżywczymi;
 • możliwość wyboru diety na odchudzanie, utrzymanie wagi, przybranie na masie i wyeliminowanie problemów zdrowotnych;
 • stały kontakt ze mną.

Moja dieta jest oparta na potwierdzonych metodach naukowych i latach doświadczeń oraz wiedzy z zakresu dietetyki. Dzięki moim konsultacjom i diecie możesz tracić od 1 – 1,5 kg tygodniowo, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Skorzystaj już teraz!

PROMOCJA! JUŻ TERAZ TYLKO 60 ZŁ!
Zachęcam Cię do wypełniania formularza i skorzystania z mojej oferty już teraz. W nowej promocyjnej cenie 60 zł (przecena ze 100 zł) dostaniesz dietę, którą stosuje się jeden miesiąc. Pozwoli Ci ona schudnąć do 1,5 kg tygodniowo. Wraz z dietą otrzymasz w prezencie moją książkę, która ma aż 600 stron!
Po wypełnieniu poniższego formularza i opłaceniu zamówienia otrzymasz profesjonalną dietę mojego autorstwa w ciągu 2 dni roboczych.