Witamina B1 – każdy z nas powinien ją przyjmować. Groźne skutki niedoboru!

Witamina B1 – każdy z nas powinien ją przyjmować. Groźne skutki niedoboru!
Oceń ten post

Witamina B1 – witamina absolutnie dla każdego. Zobacz, dlaczego powinieneś ją stosować.

Witamina B1, czyli tiamina to witamina nie syntetyzowana ani nie magazynowana w organizmie, konieczne jest zatem dostarczenie odpowiednich jej ilości w diecie lub poprzez stosowanie odpowiednich preparatów. Ma to o tyle szczególne znaczenie, że tiamina niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz sercowo – naczyniowego.

witamina b1

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także bez skomplikowanych potraw. Koszt diety to 50 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Objawy niedoboru witaminy B1 to przede wszystkim symptomy ze strony układu nerwowego:

 • zmęczenie;
 • zaburzenia koncentracji;
 • nerwowość;
 • bóle głowy;
 • osłabienie siły mięśni;
 • zaburzenie czucia;
 • przyspieszona akcja serca;
 • brak łaknienia;
 • nudności;
 • wymioty;
 • bóle żołądka;
 • zaparcia.

Dlaczego witamina B1 jest tak ważna dla zdrowia?

Najważniejszą rolą witaminy B1 w organizmie jest regulowanie pracy układu nerwowego. Tiamina reguluje syntezę neurotransmitterów – serotoniny i acetylocholiny. Minimalizuje bóle głowy, wspomaga pamięć i koncentrację, niweluje zmęczenie. Tiamina wywiera ponadto pozytywny wpływ na łagodzenie stanów zapalnych i wspomaganie regeneracji i gojenia się ran. Ponadto tiamina wpływa korzystnie na kondycję skóry i włosów, łagodzi objawy trądziku oraz łojotoku. Niweluje uczucie drętwienia i mrowienia kończyn występujące w przebiegu cukrzycy, wspomaga pracę serca oraz łagodzi psychozy towarzyszące terapii odwykowej u alkoholików. Ponadto suplementacja witaminy B1 łagodzi objawy depresji, a także chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Przeczytaj również: Jak szybko poprawić pamięć i koncentrację? Kliknij tutaj, aby poznać najsilniejsze zioła.

Co badania kliniczne mówią o roli tiaminy w utrzymaniu zdrowia?

W kilku badaniach klinicznych sprawdzano wpływ suplementacji tiaminy na samopoczucie pacjentów cierpiących na cukrzycę oraz na tempo postępu choroby. Suplementacja witaminy B1 u diabetyków może minimalizować wiele negatywnych skutków zbyt wysokiego poziomu glukozy i jej metabolitów we krwi: glikacji białek i stresu oksydacyjnego. Prowadzić one mogą do uszkodzenia wzroku i nerwów obwodowych, co manifestuje się tzw. polineuropatią obwodową, czyli zaburzeniami czucia i mrowieniem na dystalnych częściach kończyn. W badaniu przeprowadzonym przez “University of Giessen” (wydział medyczny) na grupie 24 pacjentów cierpiących na cukrzycę wykazano, iż suplementacja witamin z grupy B przez okres 12 tygodni zauważalnie zredukowała objawy polineuropatii u diabetyków. Także wielomiesięczne obserwacje pacjentów potwierdziły takie wnioski. Inne korzyści płynące z suplementacji witaminy B1 u pacjentów z cukrzycą wskazują na potencjalny korzystny wpływ na ograniczenie nefropatii, czyli uszkodzenia nerek czy zaburzenia gospodarki lipidowej. Tiamina odgrywa ważną rolę w profilaktyce cukrzycy typu 2. Badanie to dostępne jest pod tym linkiem

Badanie opublikowane przez naukowe czasopismo “Global Journal of Health Science” ukazało istotność witaminy B1 w zwalczaniu objawów fizycznych i psychicznych w czasie PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Badanie zostało przeprowadzone na 80 kobietach  z PMS. Pierwsza grupa przyjmowała witaminę B1, natomiast druga grupa stosowała placebo. Efekty terapii mierzono za pomocą kwestionariusza, stanu depresji, obserwacji oraz analizy psychologa. Po kilku dniach stosowania witaminy B1 zaobserwowano rzadsze występowanie objawów PMS o średnio 35 procent. Zauważono poprawę dotyczącą zmęczenia, drażliwości, wahań nastroju, obniżonego libido czy bólów głowy. Zredukowane zostały dolegliwości żołądkowe, zaburzenia snu czy tkliwość i bolesność piersi. Oryginalną dokumentację z tego badanie znajdziesz tutaj

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Nie wiesz, który preparat jest odpowiedni dla Ciebie? Kliknij tutaj, aby wyszukać po swojej dolegliwości.

Witamina B1 – Jak ją przyjmować, aby osiągnąć efekty takie, jak w badaniach naukowych?

Przede wszystkim w badaniach naukowych była podawana witamina B1 w dawce 50 mg dziennie. Jest to ilość, która w zupełności wystarczy w celach terapeutycznych. Natomiast jeśli chodzi o sam rodzaj witaminy B1, to najlepiej przyswajalną formą jest monoazotan tiaminy. Te dwie cechy są najważniejsze przy wyborze odpowiedniego preparatu i gwarantują jego skuteczność. Regularne przyjmowanie witaminy B1 powoduje: minimalizuje bóle głowy, wspomaga pamięć i koncentrację, niweluje zmęczenie, łagodzi stany zapalne, wspomaga regenerację i gojenie się ran, wpływa korzystnie na kondycję skóry i włosów, łagodzi objawy trądziku oraz łojotoku, niweluje uczucie drętwienia i mrowienia kończyn występujące w przebiegu cukrzycy, wspomaga pracę serca oraz łagodzi psychozy. Witaminę B1 pod postacią monoazotanu tiaminy o dawce 50 mg znajdziesz w moim sklepie. Kliknij tutaj, aby przejść do sklepu i dowiedzieć się więcej. 

Powinnaś również przeczytać: Jak w prosty sposób poradzić sobie z zaparciami oraz problemami jelitowymi? Kliknij tutaj, aby się dowiedzieć.


Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Co zyskasz dzięki diecie mojego autorstwa? Nie tylko się odchudzisz, ale również pozbędziesz się w pełni lub zminimalizujesz objawy: zaparć, nadciśnienia, Hashimoto, niedoczynności tarczycy, miażdżycy, osteoporozy oraz zregenerujesz swoje jelita pozbywając się biegunek, czy wzdęć! Ponadto każda moja dieta ma odpowiednie dla Ciebie ilości witamin i minerałów, co nie tylko poprawia odporność i dodaje energii, ale również wpływa na pozytywne funkcjonowanie Twojego organizmu. Formularz do zamówienia diety znajdziesz na końcu tej strony.

Efekty i opinie moich pacjentek

1. Kasia M. (33 lata, Nowy Sącz)

“Moja przygoda z dietą od Artura Topolskiego zaczęła się od narodzin mojego pierwszego dziecka. Gdy skończyłam karmić postanowiłam wziąć się za siebie. Nie mogłam znieść swojego wyglądu w lustrze. Na podstawie krótkiej ankiety Artur stworzył dla mnie jadłospis, który składał się z 28 przepisów, stosowałam go przez miesiąc, a następnie zgłosiłam się zgodnie z zaleceniem po nowy. Drugi zestaw stosowałam dwa miesiące. Rezultat był wspaniały, udało mi się schudnąć aż 15 kilogramów. Do tego zaobserwowałam, że mam silniejsze włosy i paznokcie. Mam również więcej energii i wigoru. Przepisy były proste do wykonania, a przede wszystkim bardzo smaczne.”

2. Aga W. (35 lat, Warszawa)

“Chciałam podziękować Arturowi za świetną dietę, dzięki której uzyskałam to, co od lat mogłam sobie tylko wymarzyć. Miałam stały kontakt z Arturem, na bieżąco pisałam mu o swoich efektach. Pewnego razu spytał mnie, czy może udostępnić moją metamorfozę, oczywiście się zgodziłam, aby zmotywować innych do działania. Dieta to podstawa, a Artur Wam w tym pomoże!”

Pozostałe opinie moich klientek:

Jak tworzę dla Was diety?

Wszystkie uwagi, jakie od Was uzyskałem w czasie mojej pracy z pacjentkami, zebrałem w jedną całość i stworzyłem własną dietę, która wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Przede wszystkim wyeliminowałem wszystkie aspekty, które Wam się nie podobały. Moja dieta bazuje na wszystkich naukowo potwierdzonych metodach prawidłowego odżywiania osób zdrowych oraz chorych. Dlatego też moje diety nie tylko odchudzają, ale również pomagają na wiele dolegliwości takich jak: zaparcia, nieżyt żołądka, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, miażdżyca, niedoczynność tarczycy lub Hashimoto.

Ponadto jadłospis składa się z produktów ogólnodostępnych, których cena jest niska. Dlatego też nie będziecie musieli wiele wydawać na produkty do swojej diety. Dzięki informacją, które podajecie mi w formularzu na końcu tej strony tworzę dla Was indywidualną dietę uwzględniającą choroby, alergie pokarmowe oraz tryb życia. Taka dieta nie tylko stanie się skuteczna, ale również lubiana i smaczna.

Jakie dolegliwości możesz ograniczyć stosując plan żywienia mojego autorstwa?

 • Zaparcia;
 • Biegunka, wzdęcia – regeneracja jelit;
 • Nieżyt żołądka;
 • Nadciśnienie tętnicze;
 • Osteoporoza;
 • Miażdżyca;
 • Otyłość;
 • Niedoczynność lub Hashimoto.

Dlaczego nie warto tworzyć diety na własną rękę?

Diety, które tworzycie na własną rękę najczęściej nie uwzględniają wielu ważnych elementów prawidło zbilansowanej diety. W wyniku stosowania własnej diety mogą pojawić się problemy z metabolizmem, efekt jojo, niedobór witamin, minerałów oraz problemy ze zdrowiem.

Najważniejsze informacje o mojej diecie.

1. Osoby, które mają mało czasu na przygotowanie dietetycznych dań, mogą wybrać opcję szybkich posiłków, których wykonanie zajmuje około 20 minut.

2. Każdy posiłek zawiera szczegółową instrukcję przyrządzenia.

3. Możesz wybrać dietę na odchudzanie, utrzymanie wagi, przybranie na masie, a ponadto możesz wyeliminować dolegliwości związane z zaparciami, nieżytem żołądka, biegunką, wzdęciami, miażdżycą, Hashimoto, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym lub osteoporozą.

4. Po wypełnieniu ankiety jesteś w stałym kontakcie ze mną, czuwam nad Twoimi postępami.

5. Jeśli masz alergię, to ułożę dla Ciebie dietę tak, aby wykluczyć alergeny z pożywienia.

6. Dieta jest dostosowana do suplementów, które przyjmujesz.

7. Każda dieta jest indywidualnie zbilansowana w wartości odżywcze, witaminy i minerały, tak aby zawierała ona wszystkie składniki potrzebne Twojemu organizmowi.

8. Wszystkie rodzaje diet oparte są na potwierdzonych naukowo metodach.

9. Dzięki diecie powinieneś tracić około 0,5 – 1,5 kg tygodniowo (kwestia indywidualna). 

Promocja: Dieta na miesiąc to tylko 50 zł + otrzymasz darmowy poradnik o dolegliwości, którą zaznaczysz w formularzu!

Po wypełnieniu poniższego formularza i opłaceniu zamówienia do 2 dni roboczych otrzymasz dietę wykonaną przez Artura Topolskiego (Specjalista Żywienia) oraz darmowy poradnik.