Napój z kozłka lekarskiego - uspokaja, relaksuje. Jak go zrobić?

Napój z kozłka lekarskiego – wycisza, uspokaja i likwiduje stres! Jak prawidłowo go zrobić?

Kozłek lekarski to naturalne ziele, które nie tylko wycisza i uspokaja, ale również pomaga na wiele innych dolegliwości. Jak zrobić z niego napój bogaty w kwasy omega-3?

Ziele to jest na tyle silne, iż często dodawane jest ono do leków wyciszających i ułatwiających zasypianie. Zamiast tabletek możemy przyjmować je bezpośrednio, dzięki czemu unikniemy chemicznych substancji pomocniczych, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Do wykonania napoju będzie Ci potrzebny pocięty korzeń kozłka lekarskiego, olej oraz woda. Przepis na napój z kozłka lekarskiego znajdziesz pod koniec tego artykułu. 

napój z kozłka lekarskiego

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, czy osteoporoza? Napisz do mnie w celu darmowej konsultacji przed ułożeniem diety, aby to zrobić kliknij tutaj.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Jeśli chcemy przygotować zioła, to musimy pamiętać, iż po zerwaniu należy suszyć je w temperaturze poniżej 35 stopni Celsjusza, gdyż w wyższych temperaturach traci swoje właściwości. Oczywiście w sprzedaży możemy znaleźć gotowe, prawidłowo ususzone ziele kozłka lekarskiego.

Warto przeczytać: 86% skuteczności – wzmacnia odporność, likwiduje grzybicę, leczy biegunkę i alergię. Jak to wykonać? Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Właściwości zdrowotne kozłka lekarskiego.

Poza właściwościami poprawiającymi zasypianie oraz wpływu uspokajającego kozłek lekarski ma jeszcze kilka innych właściwości. W medycynie ludowej ziele to było używane na wszelkie dolegliwości związane z układem pokarmowym i moczowym. Znany polski zielarz udowodnił, iż kozłek lekarski pomaga rozkurczyć żołądek, dzięki czemu zniwelujemy ból brzucha. Ponadto ziele kozłka lekarskiego może być stosowane zewnętrznie. Przemywając włosy, pozbędziemy się łupieżu oraz łojotoku skóry.

Pozostałe właściwości kozłka lekarskiego:

  • relaksuje,
  • koi nerwy,
  • redukuje stres,
  • ułatwia zasypianie.

Co wykazały badania na pacjentach?

Znalazłem liczne badania naukowe, dlatego też przedstawię tylko te najciekawsze. W 1998 roku przeprowadzono eksperyment trwający 6 tygodni. Wzięło w nim udział 202 pacjentów, którzy cierpieli na bezsenność. Wszystkich pacjentów podzielono na dwie równe grupy, czyli podgrupa liczyła 101 pacjentów. Pierwsza podgrupa każdego dnia otrzymywała wyciąg z kozłka lekarskiego w dawce 600 mg, natomiast druga otrzymywała lek przeciwlękowy o nazwie oksazepam (w dawce 10 mg). Po 6 tygodniach wyniki były jednoznaczne. Obie podgrupy miały podobne wyniki, co pozwoliło wywnioskować, iż ziele kozłka lekarskiego korzystnie wpływa na ograniczenie stresu oraz lęku. Należy jednak pamiętać, iż może on nam pomóc tylko do umiarkowanej bezsenności i stresu.

Badanie z 2002 roku ukazało kolejny ciekawy wynik. W eksperymencie tym wzięło udział 36 pacjentów ze stanami lękowymi. Standardowo podzielono tych pacjentów na dwie równe podgrupy. Pierwsza dostawała silny wyciąg z kozłka lekarskiego, natomiast druga popularny lek “Diazepam” w dawce 2,5 mg (3 razy dziennie). Po miesiącu badań i obserwacji zauważono, iż obie podgrupy osiągnęły podobne efekty terapii, czyli znacznie spadł czynnik lęku, który mierzony był w skali lękowej Hamiltona.

Inne badania naukowe potwierdziły, iż kozłek lekarski powinien być stosowany przez osoby, które mają zawyżony puls na tle nerwowym oraz częste bóle związane ze stanami nerwowymi w tym również głowy.

Przeczytaj również: Jak za pomocą ziół pozbyć się stresu oraz przywrócić optymalny sen? Kliknij, aby się dowiedzieć. 

Jak zrobić silny napój z kozłka lekarskiego w domu?

Aby wykonać napój z kozłka lekarskiego będziemy potrzebować około 2,5 g korzenia, 150 ml wody oraz olej. Pocięty korzeń kozłka lekarskiego (2,5 g) umieszczamy w naczyniu, a następnie zalewamy wodą. Stawiamy na palnik i parzymy pod przykryciem najlepiej przez 12 minut. Następnie musimy odczekać około godziny w celu ostygnięcia napoju. Przed wypiciem dodajemy łyżeczkę oliwy, jest ona bardzo ważna, ponieważ zawiera duże ilości kwasów omega-3, które niwelują stres, a także zmniejszają wydzielanie cytokin odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych z powodu wzmożonego stresu. Poniżej przedstawię składniki, które użyłem do tego napoju.

Kliknij poniżej w „Lubię to!”, a będziesz zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

Do mikstury tej będzie nam potrzebny wysokiej jakości korzeń z kozłka lekarskiego, który nie będzie zbyt drobno pocięty. Osobiście wybrałem korzeń kozłka lekarskiego od Darów Natury, ponieważ posiada certyfikat jakości i ekologicznej uprawy bez używania chemicznych preparatów. Taki pocięty i ekologiczny korzeń z kozłka lekarskiego znajdziesz w kliknij tutaj.

Kolejnym składnikiem jest olej. Osobiście wybrałem olej lniany, ponieważ zawiera on największą ilość kwasów omega-3 ze wszystkich innych pozostałych. Tym razem mój wybór padł na olej od Olvity dr Budwig. Dla mnie jest to najwyższej jakości olej, ponieważ powstaje z lnu złocistego, który jest zdrowszy od brązowego, ponadto jest tłoczony na zimno i nieoczyszczony. Całość zapakowana jest w ciemne szkło, które chroni przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Olej ten w porównaniu do innych ma około 20 procent więcej kwasów omega. Taki olej lniany znajdziesz w niskiej cenie w kliknij tutaj.

Mieszamy wszystkie składniki i mamy gotowy napój z kozłka lekarskiego!

Przeczytaj również: Tarczyca bajkalska (66% skuteczności) – niszczy Candidę, złogi tętnicze i zregenerujesz wątrobę. Jak to wykonać? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Kliknij poniżej w dolegliwość, którą posiadasz, aby dowiedzieć się, jak sobie z nią poradzić.


Źródło:

Może Ci się jeszcze spodobać...