Glicyna – zmniejsza ryzyko udaru, ale również działa przeciwzapalnie oraz pomaga przy cukrzycy typu 2

Glicyna – zmniejsza ryzyko udaru, ale również działa przeciwzapalnie oraz pomaga przy cukrzycy typu 2
Oceń ten post

Glicyna zmniejsza ryzyko udaru mózgu? Badanie naukowe

Glicyna: W badaniu naukowym wykonanym przez Rosyjski Uniwersytet Medyczny oszacowano wpływ suplementacji glicyny na przebieg ostrego udaru mózgu. Badaniem objęto 200 pacjentów, którym podawano zróżnicowane dawki glicyny – od 0,5 do 2 g na dobę przez okres 5 dni. U pacjentów badano poziom przeciwciał NMDA, będących markerem stanu zapalnego mózgu, a także poziom GABA oraz peroksydacji lipidów. U pacjentów stosujących suplementację w dawce 1 i 2 g zauważono obniżoną śmiertelność na przestrzeni 30 dni, a także odnotowano normalizację poziomu markerów biochemicznych we krwi. Więcej szczegółów dostępnych jest pod linkiem.

Glicyna

Częsty objaw zbliżającego się udaru to porażenie mięśni twarzy.

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także bez skomplikowanych potraw. Koszt diety to 50 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

L-glicyna to aminokwas o najprostszej budowie. Niekiedy endogenna synteza glicyny może bowiem okazać się niewystarczająca. Średnia zawartość glicyny w codziennej diecie to około 1,5 – 3 g, zaś wartość syntezy wewnątrzustrojowej to około 3 g. Najnowsze badania wskazują jednak, że dla zachowania pełni zdrowia potrzebujemy około dwa razy więcej glicyny. Jeśli zatem nie masz pewności, że dostarczysz z dietą wystarczających ilości glicyny – zdecyduj się na suplementację tego aminokwasu.

Po czym poznać, że mamy podwyższone ryzyko udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu to głównie:

 • Nagłe drętwienie rąk, twarzy oraz nóg. Test: uśmiechnij się przed lustrem, jeśli któryś z kącików ust będzie opadnięty to może być to pierwsza oznaka.
 • Częste i bardzo silne bóle głowy, które pojawiają się nagle bez względu na okoliczności.
 • Problemy ze wzrokiem, nagła utrata widzenia.
 • Zawroty głowy.
 • Problemy z koncentracją, rozumieniu, czy nawet mówieniu.

Powinieneś przeczytać: Jak poprawić koncentrację i pamięć? Kliknij, aby wiedzieć więcej.

Rola glicyny w organizmie

Glicyna jako neurotransmiter wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Usprawnia mikrokrążenie mózgowe, działa neuroprotekcyjnie, wspomaga koncentrację i pamięć. Ponadto aminokwas ten może przeciwdziałać depresji oraz regulować rytm snu.

Glicyna słynie także ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antyskurczowych oraz detoksykacyjnych. Ceniona jest przez sportowców jako suplement wspomagający pracę mięśni podczas wysiłku fizycznego, biorąc udział w syntezie glukozy i kreatyny, a zatem stwarzając optymalne warunki energetyczne. Glicyna wspomaga regenerację mięśni, przyspiesza przyrost masy mięśniowej oraz

To nie koniec funkcji glicyny w organizmie – aminokwas ten reguluje syntezę czerwonych krwinek oraz kwasów nukleinowych, reguluje wiele przemian metabolicznych oraz działa protekcyjnie na wątrobę i nerki.

Przeczytaj również: Jak szybko zregenerować wątrobę? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Zastosowanie glicyny w medycynie

Z racji faktu, iż glicyna jest aminokwasem pełniącym w organizmie liczne funkcje, suplementacja glicyny znalazła zastosowanie w lecznictwie oraz profilaktyce. Wśród najważniejszych zastosowań glicyny w medycynie warto wymienić następujące:

 • wspomaganie gojenia ran, co ma związek ze zwiększoną syntezą kolagenu, czyli głównego białka tkanki łącznej
 • wspomaganie terapii choroby wrzodowej żołądka oraz redukcja stanów zapalnych jelit
 • wspomaganie terapii cukrzycy na drodze normalizacji poziomu insuliny i glukozy we krwi
 • minimalizowanie poważnych skutków udaru niedokrwiennego mózgu, poprzez poprawę perfuzji mózgowej
 • zapobieganie śmierci komórek mięśniowych serca w przebiegu zawału
 • normalizacja ciśnienia tętniczego
 • ograniczenie szkodliwego wpływu alkoholu na błonę śluzowa żołądka
 • łagodzenie objawów schizofrenii oraz depresji
 • normalizowanie poziomu lipidów we krwi

To nie koniec zastosowań glicyny w medycynie, gdyż stale przeprowadzane są liczne, bardzo obiecujące testy na zwierzętach, które być może już wkrótce pozwolą na jeszcze bardziej wszechstronne wykorzystanie suplementacji glicyny.

Powinnaś również przeczytać: Jak zyskać silne włosy, brak cellulitu i młodszą skórę? Kliknij, aby sprawdzić i działaj szybko!

Najciekawsze badania kliniczne dotyczące suplementacji glicyny

Jednym z badań wskazujących jednoznacznie na przeciwzapalne właściwości glicyny zostało przeprowadzone w 2008 roku na grupie 74 pacjentów dotkniętych cukrzycą typu 2. U chorych tych zastosowano trwającą 3 miesiące suplementację pięcioma gramami glicyny. W porównaniu do grupy stosującej placebo, u chorych suplementujących aminokwas zaobserwowano spadek stężenia cytokin prozapalnych z jednoczesnym wzrostem poziomu interferonu gamma. Jednocześnie odnotowano spadek poziomu hemoglobiny glikowanej, która jest najczulszym markerem wyrównania glikemii w okresie ostatnich 6 tygodni. Badanie to udowadnia, iż długotrwała suplementacja glicyny u pacjentów dotkniętych cukrzycą typu 2 może ograniczyć nasilenie przewlekłego stanu zapalnego, a w dłuższej perspektywie czasu – zminimalizować rozwój trwałych powikłań cukrzycy. Przytoczony eksperyment jest szerzej opisany pod tym linkiem.

W innym badaniu szacowano wpływ suplementacji glicyny na przebieg ostrego udaru mózgu. Badaniem objęto 200 pacjentów, którym podawano zróżnicowane dawki glicyny – od 0,5 do 2 g na dobę przez okres 5 dni. U pacjentów badano poziom przeciwciał NMDA, będących markerem stanu zapalnego mózgu, a także poziom GABA oraz peroksydacji lipidów. U pacjentów stosujących suplementację w dawce 1 i 2 g zauważono obniżoną śmiertelność na przestrzeni 30 dni, a także odnotowano normalizację poziomu markerów biochemicznych we krwi. Więcej szczegółów dostępnych jest pod linkiem.

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Nie wiesz, który preparat jest odpowiedni dla Ciebie? Kliknij tutaj, aby wyszukać po swojej dolegliwości.

Jaką Glicynę wybrać, aby była skuteczna?

Przede wszystkim badania naukowe dowiodły, że glicyna korzystnie wpływa na nasz organizm gdy przyjmujemy jej w ilości 6-7 g dziennie. Nasz organizm wytwarza jej około 3 g dziennie, dlatego też pozostałą część należy przyjmować z zewnątrz. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na dawkę. Najlepiej, aby posiadał on dawkę około 2,5 – 3 g. Tak dawka pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, ale również poprawić stan zdrowia osób, które cierpią na cukrzycę typu 2. Ponadto działa przeciwzapalnie, pomaga przy chorobach wrzodowych, przyspiesza gojenie się ran, przyczynia się do normowania ciśnienia krwi, a także wspiera serce do odpowiedniej pracy. Sprawdzoną przeze mnie glicynę znajdziesz w kliknij tutaj


Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Co zyskasz dzięki diecie mojego autorstwa? Nie tylko się odchudzisz, ale również pozbędziesz się w pełni lub zminimalizujesz objawy: zaparć, nadciśnienia, Hashimoto, niedoczynności tarczycy, miażdżycy, osteoporozy oraz zregenerujesz swoje jelita pozbywając się biegunek, czy wzdęć! Ponadto każda moja dieta ma odpowiednie dla Ciebie ilości witamin i minerałów, co nie tylko poprawia odporność i dodaje energii, ale również wpływa na pozytywne funkcjonowanie Twojego organizmu. Formularz do zamówienia diety znajdziesz na końcu tej strony.

Efekty i opinie moich pacjentek

1. Kasia M. (33 lata, Nowy Sącz)

“Moja przygoda z dietą od Artura Topolskiego zaczęła się od narodzin mojego pierwszego dziecka. Gdy skończyłam karmić postanowiłam wziąć się za siebie. Nie mogłam znieść swojego wyglądu w lustrze. Na podstawie krótkiej ankiety Artur stworzył dla mnie jadłospis, który składał się z 28 przepisów, stosowałam go przez miesiąc, a następnie zgłosiłam się zgodnie z zaleceniem po nowy. Drugi zestaw stosowałam dwa miesiące. Rezultat był wspaniały, udało mi się schudnąć aż 15 kilogramów. Do tego zaobserwowałam, że mam silniejsze włosy i paznokcie. Mam również więcej energii i wigoru. Przepisy były proste do wykonania, a przede wszystkim bardzo smaczne.”

2. Aga W. (35 lat, Warszawa)

“Chciałam podziękować Arturowi za świetną dietę, dzięki której uzyskałam to, co od lat mogłam sobie tylko wymarzyć. Miałam stały kontakt z Arturem, na bieżąco pisałam mu o swoich efektach. Pewnego razu spytał mnie, czy może udostępnić moją metamorfozę, oczywiście się zgodziłam, aby zmotywować innych do działania. Dieta to podstawa, a Artur Wam w tym pomoże!”

Pozostałe opinie moich klientek:

Jak tworzę dla Was diety?

Wszystkie uwagi, jakie od Was uzyskałem w czasie mojej pracy z pacjentkami, zebrałem w jedną całość i stworzyłem własną dietę, która wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Przede wszystkim wyeliminowałem wszystkie aspekty, które Wam się nie podobały. Moja dieta bazuje na wszystkich naukowo potwierdzonych metodach prawidłowego odżywiania osób zdrowych oraz chorych. Dlatego też moje diety nie tylko odchudzają, ale również pomagają na wiele dolegliwości takich jak: zaparcia, nieżyt żołądka, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, miażdżyca, niedoczynność tarczycy lub Hashimoto.

Ponadto jadłospis składa się z produktów ogólnodostępnych, których cena jest niska. Dlatego też nie będziecie musieli wiele wydawać na produkty do swojej diety. Dzięki informacją, które podajecie mi w formularzu na końcu tej strony tworzę dla Was indywidualną dietę uwzględniającą choroby, alergie pokarmowe oraz tryb życia. Taka dieta nie tylko stanie się skuteczna, ale również lubiana i smaczna.

Jakie dolegliwości możesz ograniczyć stosując plan żywienia mojego autorstwa?

 • Zaparcia;
 • Biegunka, wzdęcia – regeneracja jelit;
 • Nieżyt żołądka;
 • Nadciśnienie tętnicze;
 • Osteoporoza;
 • Miażdżyca;
 • Otyłość;
 • Niedoczynność lub Hashimoto.

Dlaczego nie warto tworzyć diety na własną rękę?

Diety, które tworzycie na własną rękę najczęściej nie uwzględniają wielu ważnych elementów prawidło zbilansowanej diety. W wyniku stosowania własnej diety mogą pojawić się problemy z metabolizmem, efekt jojo, niedobór witamin, minerałów oraz problemy ze zdrowiem.

Najważniejsze informacje o mojej diecie.

1. Osoby, które mają mało czasu na przygotowanie dietetycznych dań, mogą wybrać opcję szybkich posiłków, których wykonanie zajmuje około 20 minut.

2. Każdy posiłek zawiera szczegółową instrukcję przyrządzenia.

3. Możesz wybrać dietę na odchudzanie, utrzymanie wagi, przybranie na masie, a ponadto możesz wyeliminować dolegliwości związane z zaparciami, nieżytem żołądka, biegunką, wzdęciami, miażdżycą, Hashimoto, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym lub osteoporozą.

4. Po wypełnieniu ankiety jesteś w stałym kontakcie ze mną, czuwam nad Twoimi postępami.

5. Jeśli masz alergię, to ułożę dla Ciebie dietę tak, aby wykluczyć alergeny z pożywienia.

6. Dieta jest dostosowana do suplementów, które przyjmujesz.

7. Każda dieta jest indywidualnie zbilansowana w wartości odżywcze, witaminy i minerały, tak aby zawierała ona wszystkie składniki potrzebne Twojemu organizmowi.

8. Wszystkie rodzaje diet oparte są na potwierdzonych naukowo metodach.

9. Dzięki diecie powinieneś tracić około 0,5 – 1,5 kg tygodniowo (kwestia indywidualna). 

Promocja: Dieta na miesiąc to tylko 50 zł + otrzymasz darmowy poradnik o dolegliwości, którą zaznaczysz w formularzu!

Po wypełnieniu poniższego formularza i opłaceniu zamówienia do 2 dni roboczych otrzymasz dietę wykonaną przez Artura Topolskiego (Specjalista Żywienia) oraz darmowy poradnik.