Dieta odchudzająca – czy jest skuteczna, jakie są korzyści i kiedy nie działa?

Dieta odchudzająca – czy jest skuteczna, jakie są korzyści i kiedy nie działa?
Oceń ten post

Dieta odchudzająca

Jedną z najczęściej stosowanych diet jest dieta odchudzająca. Ma ona na celu stopniowe i trwałe zredukowanie masy ciała tak, aby zapobiec efektowi jo -jo, czyli ponownemu przybraniu na wadze po zakończeniu kuracji odchudzającej. Nie powinna ona prowadzić do niedoborów, powodować zbyt szybkiej utraty masy ciała czy osłabienia organizmu. Komponując dietę odchudzającą nie wystarczy zatem zmniejszyć kaloryczności diety. Zadbać należy o to, aby deficyt kaloryczny dostosowany był indywidualnie do każdej osoby. Równie ważne jest zbilansowanie diety odchudzającej pod kątem mikro – i makroskładników.

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także bez skomplikowanych potraw. Koszt diety to 50 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Idealna dieta odchudzająca – czyli jaka?

Podstawą każdej skutecznej diety odchudzającej jest indywidualność – zapotrzebowania na kalorie i makroskładniki powinno być oszacowane dla każdej osoby. Uwzględnić należy wiek, masę ciała oraz stopień codziennej aktywności i na tej podstawie obliczyć wartość całkowitej przemiany materii. Potem należy stworzyć deficyt kaloryczny rzędu kilkuset kalorii, najczęściej około 300 – 500. Taki optymalny deficyt kalorii zapewni właściwą utratę rzędu 2 – 3 kg miesięcznie, co uznawane jest za bezpieczną utratę nadprogramowych kilogramów. Niewystarczające zredukowanie liczby kalorii spowoduje zbyt wolną utratę masy ciała, natomiast zbyt drastyczne zredukowanie liczby kalorii spowoduje osłabienie organizmu oraz spowolnienie przemiany materii – niedobory pokarmowe i efekt jo – jo gwarantowane.

Ustalenie odpowiedniej ilości kalorii to jedno, jednak równie ważne jest zbilansowanie diety pod kątem odpowiedniej podaży mikro – i makroskładników. Ma to na celu zapewnienie właściwego poziomu energii, składników budulcowych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zachowania zdrowia, nienagannego wyglądu i świetnego samopoczucia na co dzień.

Powinieneś również przeczytać: Jak ziołami pozbyć się depresji oraz stresu? Kliknij, aby przeczytać. 

Wskazania do stosowania diety odchudzającej

Kto powinien zdecydować się na dietę odchudzającą? Odpowiedź jest oczywista – każdy, kto chce zredukować masę ciała. A także każdy, kto próbował bez powodzenia odchudzać się lub doświadczył efektu jo – jo. Także osoby borykające się z nadwagą i jednocześnie cierpiące na choroby towarzyszące – takie, jak chociażby cukrzyca, schorzenia tarczycy czy zespół policystycznych jajników, powinny sięgnąć po profesjonalną dietę odchudzającą. Mało kto z nas ma wystarczającą wiedzę, aby móc ocenić swój stan zdrowia i skomponować właściwą dietę. Skorzystanie w pomocy dietetyka pomoże wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe, które być może staną się nawykami na całe życie.

Powinieneś przeczytać: Jak w domu wyleczyć stawy i żyć bez bólu? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Korzyści ze stosowania diety odchudzającej

Odpowiednia dieta odchudzająca zapewnia redukcję masy ciała, ale nie tylko. To szereg korzyści zdrowotnych, wynikających z unormalizowania metabolizmu. Nadwaga i otyłość są uznawane za znaczący czynnik ryzyka wielu schorzeń cywilizacyjnych, w tym nowotworów, miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca, cukrzycy, udaru czy zwyrodnień stawów. Dzięki redukcji nadprogramowych kilogramów dochodzi m. in. do:

  • normalizacji poziomu glukozy we krwi;
  • normalizacji poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi;
  • wyregulowania gospodarki hormonalnej;
  • normalizacja ciśnienia krwi;
  • ograniczenie stanów zapalnych;
  • wyregulowanie zaburzeń miesiączkowania u kobiet;
  • usprawnienie procesów trawienia;
  • zwiększenie mobilności kości i stawów.

Jeśli dieta odchudzająca uzupełniona zostanie o regularną aktywność fizyczną – korzyści zdrowotnych będzie jeszcze więcej, zaś efekt odchudzania bardziej efektywny i trwały. Po zakończonej kuracji należy starać się nadal prowadzić zdrowy styl życia, co stanowić będzie doskonałą profilaktykę wielu schorzeń i pomoże skutecznie zapobiec niechcianemu efektowi jo–jo. 

Promocja: Dieta na miesiąc to tylko 50 zł + otrzymasz darmowy poradnik o dolegliwości, którą zaznaczysz w formularzu!

Po wypełnieniu poniższego formularza i opłaceniu zamówienia do 2 dni roboczych otrzymasz dietę wykonaną przez Artura Topolskiego (Specjalista Żywienia) oraz darmowy poradnik.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!