Detoks organizmu – prawda czy wielkie kłamstwo?

Detoks organizmu – prawda czy wielkie kłamstwo?

W ostatnich latach wiele mówi się o detoksie organizmu. Pod tym pojęciem rozumiane są wszelkie modyfikacje diety, które usprawnić mają pozbywanie się toksyn z organizmu.

Detoks organizmu – czym jest i czy w ogóle go potrzebujemy?
Detoks organizmu – czym jest i czy w ogóle go potrzebujemy?
Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Czy wiesz, że coraz więcej osób ma problemy z jelitami? Wzdęcia, zaparcia, biegunki, otyłość, grzybica, czy słaba odporność to mogą być oznaki problemów z jelitami. kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak sobie pomóc.

A toksyny te mają być kumulowane w komórkach naszego ciała jako efekt zanieczyszczeń środowiska, nadużywania leków, stosowania używek czy żywności przetworzonej. Wokół detoksu narosło sporo nieścisłości – niektórzy twierdzą, że najskuteczniejsze są głodówki, inni zalecają picie ziół moczopędnych. Jakie są fakty dotyczące detoksu? Czy jest on nam potrzebny? A jeśli tak, to jak przeprowadzić go prawidłowo?

Detoks – Fakty dotyczące głodówki

Głodówka, czyli okresowe powstrzymanie się od przyjmowania posiłków uznawana jest za skuteczny sposób oczyszczania organizmu. W rzeczywistości jednak nikt nie jest w stanie uzasadnić, w jaki sposób jedno – czy dwudniowy post miałby pomóc w pozbyciu się zalegających w organizmie toksyn.

Jedynym efektem, jakiego możemy się spodziewać jest bowiem spowolnienie przemiany materii i spowolnione usuwanie toksyn z organizmu. Co zatem okaże się być skuteczne? Zmiana trybu życia na zdrowszy, wprowadzenie lekkostrawnej diety i nawodnienia organizmu. Takie zdrowe nawyki możemy bez szkody dla zdrowia kontynuować stale – a to nie tylko wspomoże detoks organizmu, ale także pozwoli zadbać o zdrowie całego organizmu.

Jeśli upierasz się przy przeprowadzeniu jednodniowej głodówki – dobra alternatywą jest kuracja polegająca na piciu soków warzywno – owocowych. Dostarczysz w ten sposób organizmowi wystarczającej ilości kalorii, a także cennych związków odżywczych, zaś wysoka podaż błonnika usprawni pracę układu trawiennego i wątroby. 

Gdy nie odpowiada Ci wizja takiego detoksu i koniecznie chcesz spróbować głodówki – musisz się do niej odpowiednio przygotować. Nawet jednodniowa głodówka może prowadzić do zaburzeń wodno – elektrolitowych, osłabienia, omdleń czy kłopotów z krążeniem krwi. Przed wykonaniem takiej krótkiej głodówki warto zatem skonsultować się z lekarzem, jeśli natomiast planujemy dłuższą, kilkudniową głodówkę – warto stale pozostawać pod kontrolą lekarską. 

Detoks – Jak zatem skutecznie oczyścić organizm?

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i skutecznym oczyszczaniu organizmu z toksyn – postaw na zbilansowaną i lekkostrawną dietę wykluczającą żywność przetworzoną. Spożywaj dużo warzyw i owoców, jedz ryby i chude mięsa. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – absolutne minimum to około dwóch litrów wody dziennie.

Można dodatkowo wspomagać się ziołami pobudzającymi diurezę, takimi jak pokrzywa, skrzyp czy bratek. Nie należy natomiast sięgać po środki przeczyszczające, które mogą prowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych oraz podrażnienia przewodu pokarmowego. 

Kluczem do skutecznego detoksu jest zintensyfikowanie fizjologicznych procesów oczyszczania organizmu, w których kluczową rolę odgrywa wątroba i nerki. Wystarczy unikać toksyn dostarczanych z zewnątrz oraz prowadzić zdrowy tryb życia, ze szczególnym naciskiem na dietę i aktywność fizyczną. Nie trzeba męczyć organizmu głodówkami czy wymyślnymi dietami monoskładnikowymi.

Nie trzeba narażać organizmu na odwodnienie czy niedobory pokarmowe. Detoks przeprowadzony z głową polega na wypracowaniu zdrowych nawyków, które zaowocują długotrwałym oczyszczeniem organizmu. To wystarczy, aby wspomóc usuwanie toksyn z  organizmu, a tym samym zachować doskonałe samopoczucie, nienaganny wygląd oraz świetne zdrowie.