Które barwniki w żywności szkodzą naszemu organizmowi?

Które barwniki w żywności szkodzą naszemu organizmowi?
Oceń ten post

Nie od dziś wiadomo, że w żywności często znajdują się szkodliwe konserwanty, barwniki, czy polepszacze smaku. W tym artykule napiszę nico o barwnikach.

Coraz częściej mówi się o niebezpiecznych barwnikach, które zalewają nas niemal z każdej strony. Możemy je spotkać w słodyczach, lodach, a nawet lekach. Jednakże nie wszystkie są niezdrowe. Wiesz, które barwniki są szkodliwe?

barwniki

Barwnik produkowany ze zmielonych owadów.

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także bez skomplikowanych potraw. Koszt diety to 50 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

Na które barwniki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

W tym artykule przedstawię Ci 3 barwniki, które możemy spotkać w najczęściej kupowanych produktach. Nie są to wszystkie szkodliwe barwniki, ale chciałbym zacząć właśnie od nich, ponieważ ich szkodliwość potwierdzona jest badaniami naukowymi.

Powinnaś również przeczytać: Jak zyskać silne włosy, brak cellulitu i młodszą skórę? Kliknij, aby sprawdzić i działaj szybko!

Czerwień koszenilowa – barwnik E124.

Barwnik azowy pochodzenia syntetycznego. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych barwników stosowanych w przemyśle spożywczym. Niestety wszystkie barwniki typu azowego rozpadają się w organizmie, tworząc aminowe związki, które są rakotwórcze.

Niektóre barwniki tego typu mogą rozpuszczać się w tłuszczach, co zwiększa ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w narządach wewnętrznych. Badania naukowe przeprowadzone nad wpływem tego barwnika wykazały szereg skutków ubocznych. Do najpoważniejszych zaliczamy: zaburzenie funkcji mózgu głównie problemy z koncentracją oraz występowanie nadmiernego pobudzenia u dzieci (ADHD).

W 2007 roku w Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzone jedno z największych badań tego typu, które miało na celu wykazanie wpływu m.in. czerwieni koszenilowej na zdrowie człowieka. W badaniu tym wzięło udział 153 dzieci do lat 3 oraz 144 dzieci, które miał 8-9 lat. Wyniki tego badania były jasne, spożycie tego barwnika poprzez produkty spożywcze spowodowały nadpobudliwość oraz pogorszenie koncentracji. Niestety Unia Europejska jeszcze nie wprowadziła pełnego zakazu stosowania tego barwnika, ponieważ wciąż trwają badania naukowe. Natomiast przedstawicie UE uchwalili prawo, które wymusza obowiązek umieszczania ostrzeżenia o barwniku oraz następującej informacji „może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.

Powinieneś również przeczytać: Jak ziołami pozbyć się depresji oraz stresu? Kliknij, aby przeczytać. 

Koszenila – barwnik E120.

Nie należy mylić go z czerwienią koszenilową. Koszenila to barwnik pochodzenia naturalnego, którego kolor jest ciemnoczerwony. Powstaje on z wysuszenia, a następnie zmielenia owadów żerujących na kaktusach (Opuncji). Kilkadziesiąt lat temu barwnik ten był stosowany głównie w przemyśle odzieżowym do farbowania tkanin. Obecnie jest on również stosowany w żywności, a nawet lekach.

Jako że barwnik ten jest pochodzenia zwierzęcego, powinni unikać go wegetarianie oraz weganie. W małych ilościach nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia, lecz czasami może być on zanieczyszczony, co może doprowadzać do nasilenia reakcji alergicznych np. katar sienny, czy astma. Ponadto powinny go unikać osoby, które mają stwierdzone uczulenie na salicylany lub astmę.

Powinieneś przeczytać: Jak w domu wyleczyć stawy i żyć bez bólu? Kliknij, aby się dowiedzieć.

Tartrazyna – barwnik E102.

Jest to kolejny barwnik typu azowego, który najczęściej jest dodawany do produktów spożywczych w celu nadania żółtej barwy. Barwnik ten może powodować uwalnianie się histaminy, dlatego też w wyniku jego spożycia może powstać reakcja alergiczna, na którą w szczególności narażeni są astmatycy. Zaleca się, aby Tartrazyna była unikana przez osoby uczulone na salicylany oraz astmatyków. Pozostałe skutki uboczne mogą powstać w wyniku spożycia Tartrazyny: problemy z koncentracją, katar, ból głowy, depresja, wysypka oraz bezsenność.


Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Co zyskasz dzięki diecie mojego autorstwa? Nie tylko się odchudzisz, ale również pozbędziesz się w pełni lub zminimalizujesz objawy: zaparć, nadciśnienia, Hashimoto, niedoczynności tarczycy, miażdżycy, osteoporozy oraz zregenerujesz swoje jelita pozbywając się biegunek, czy wzdęć! Ponadto każda moja dieta ma odpowiednie dla Ciebie ilości witamin i minerałów, co nie tylko poprawia odporność i dodaje energii, ale również wpływa na pozytywne funkcjonowanie Twojego organizmu. Formularz do zamówienia diety znajdziesz na końcu tej strony.

Efekty i opinie moich pacjentek

1. Kasia M. (33 lata, Nowy Sącz)

“Moja przygoda z dietą od Artura Topolskiego zaczęła się od narodzin mojego pierwszego dziecka. Gdy skończyłam karmić postanowiłam wziąć się za siebie. Nie mogłam znieść swojego wyglądu w lustrze. Na podstawie krótkiej ankiety Artur stworzył dla mnie jadłospis, który składał się z 28 przepisów, stosowałam go przez miesiąc, a następnie zgłosiłam się zgodnie z zaleceniem po nowy. Drugi zestaw stosowałam dwa miesiące. Rezultat był wspaniały, udało mi się schudnąć aż 15 kilogramów. Do tego zaobserwowałam, że mam silniejsze włosy i paznokcie. Mam również więcej energii i wigoru. Przepisy były proste do wykonania, a przede wszystkim bardzo smaczne.”

2. Aga W. (35 lat, Warszawa)

“Chciałam podziękować Arturowi za świetną dietę, dzięki której uzyskałam to, co od lat mogłam sobie tylko wymarzyć. Miałam stały kontakt z Arturem, na bieżąco pisałam mu o swoich efektach. Pewnego razu spytał mnie, czy może udostępnić moją metamorfozę, oczywiście się zgodziłam, aby zmotywować innych do działania. Dieta to podstawa, a Artur Wam w tym pomoże!”

Jak tworzę dla Was diety?

Wszystkie uwagi, jakie od Was uzyskałem w czasie mojej pracy z pacjentkami, zebrałem w jedną całość i stworzyłem własną dietę, która wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Przede wszystkim wyeliminowałem wszystkie aspekty, które Wam się nie podobały. Moja dieta bazuje na wszystkich naukowo potwierdzonych metodach prawidłowego odżywiania osób zdrowych oraz chorych. Dlatego też moje diety nie tylko odchudzają, ale również pomagają na wiele dolegliwości takich jak: zaparcia, nieżyt żołądka, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, miażdżyca, niedoczynność tarczycy lub Hashimoto.

Ponadto jadłospis składa się z produktów ogólnodostępnych, których cena jest niska. Dlatego też nie będziecie musieli wiele wydawać na produkty do swojej diety. Dzięki informacją, które podajecie mi w formularzu na końcu tej strony tworzę dla Was indywidualną dietę uwzględniającą choroby, alergie pokarmowe oraz tryb życia. Taka dieta nie tylko stanie się skuteczna, ale również lubiana i smaczna.

Jakie dolegliwości możesz ograniczyć stosując plan żywienia mojego autorstwa?

  • Zaparcia;
  • Biegunka, wzdęcia – regeneracja jelit;
  • Nieżyt żołądka;
  • Nadciśnienie tętnicze;
  • Osteoporoza;
  • Miażdżyca;
  • Otyłość;
  • Niedoczynność lub Hashimoto.

Dlaczego nie warto tworzyć diety na własną rękę?

Diety, które tworzycie na własną rękę najczęściej nie uwzględniają wielu ważnych elementów prawidło zbilansowanej diety. W wyniku stosowania własnej diety mogą pojawić się problemy z metabolizmem, efekt jojo, niedobór witamin, minerałów oraz problemy ze zdrowiem.

Najważniejsze informacje o mojej diecie.

1. Osoby, które mają mało czasu na przygotowanie dietetycznych dań, mogą wybrać opcję szybkich posiłków, których wykonanie zajmuje około 20 minut.

2. Każdy posiłek zawiera szczegółową instrukcję przyrządzenia.

3. Możesz wybrać dietę na odchudzanie, utrzymanie wagi, przybranie na masie, a ponadto możesz wyeliminować dolegliwości związane z zaparciami, nieżytem żołądka, biegunką, wzdęciami, miażdżycą, Hashimoto, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym lub osteoporozą.

4. Po wypełnieniu ankiety jesteś w stałym kontakcie ze mną, czuwam nad Twoimi postępami.

5. Jeśli masz alergię, to ułożę dla Ciebie dietę tak, aby wykluczyć alergeny z pożywienia.

6. Dieta jest dostosowana do suplementów, które przyjmujesz.

7. Każda dieta jest indywidualnie zbilansowana w wartości odżywcze, witaminy i minerały, tak aby zawierała ona wszystkie składniki potrzebne Twojemu organizmowi.

8. Wszystkie rodzaje diet oparte są na potwierdzonych naukowo metodach.

9. Dzięki diecie powinieneś tracić około 0,5 – 1,5 kg tygodniowo (kwestia indywidualna). 

Promocja: Dieta na miesiąc to tylko 50 zł + otrzymasz darmowy poradnik o dolegliwości, którą zaznaczysz w formularzu!

Po wypełnieniu poniższego formularza i opłaceniu zamówienia do 2 dni roboczych otrzymasz dietę wykonaną przez Artura Topolskiego (Specjalista Żywienia) oraz darmowy poradnik.