W tych dezodorantach znajduje się aluminium. Są one groźne?

W tych dezodorantach znajduje się aluminium. Czy jest ono groźne dla Twojego zdrowia?

Antyperspiranty to kosmetyki, który jest stosowany przez każdego z nas. Skutecznie zabezpiecza przed poceniem i powstawaniem przykrego zapachu, przez co dodaje nam pewności siebie. W ostatnich latach pojawiły się jednak niepokojące doniesienia dotyczące negatywnego wpływu zawartego w antyperspirantach aluminium na zdrowie. Ile w tym prawdy?

Antyperspirany – co zawierają?

Z czego składają się antyperspiranty? Aluminium, czyli glin to pierwiastek powszechnie stosowany w preparatach przeciwpotliwych. W antyperspirantach może występować pod postacią rozmaitych soli glinu. W składzie kosmetyku szukaj następujących nazw: chlorek glinu (aluminium chloride), chlorowodorek glinu (aluminium chlorhydrate), tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy GLY (aluminium zirconium tetrachlorohydrex), chlorek glinu (aluminium chloride), siarczan glinu (aluminium sulphate) i fenosiarczan glinu (aluminium phenosulphate). Aluminium wykazuje pożądane działanie hamujące potliwość, gdyż zatyka ujścia gruczołów potowych. Okazuje się jednak, że stworzenie takiej mechanicznej bariery zaburza fizjologiczne procesy termoregulacji, ale realnym zagrożeniem jest potencjalne działanie kancerogenne. A codzienne stosowanie antyperspirantów i trudności w usunięciu aluminium z powierzchni skóry sprzyja kumulowaniu tego pierwiastka w organizmie. Czym grozi taka lokalna kumulacja glinu?

Z czego składają się antyperspiranty?
Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także bez skomplikowanych potraw. Koszt diety to 65 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

Coraz częściej mówi się o wpływie aluminium zawartym w antyperspirantach na rozwój raka sutka. Zwiększa się liczba kobiet chorujących na ten typ nowotworu, obniża się także granica wieku. A co ciekawe – najczęstszą lokalizacją zmian nowotworowych jest górny zewnętrzny kwadrant piersi, bezpośrednio sąsiadujący z pachami. Aluminium może generować uszkodzenia DNA, które leżą u podstaw rozwoju nowotworów. Kolejne niepożądane oddziaływanie aluminium na organizm sprowadza się do generowania stresu oksydacyjnego, a także oddziaływania na receptory estrogenowe zlokalizowane w obrębie gruczołów piersiowych.

Antyperspiranty – co na ten temat mówią badania kliniczne?

Nie brakuje testów klinicznych, których wyniki są mocno niepokojące i mogą wskazywać na powiązanie między wczesnym rozwojem raka piersi a stosowaniem antyperspirantów. W analizie przeprowadzonej na grupie 437 kobiet z rakiem piersi wykazano, że wczesne występowanie tego typu nowotworów stwierdza się u kobiet regularnie stosujących antyperspiranty (McGrath K., An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving; Eur J Cancer Prev. 2003 Dec;12(6):479-85). Z drugiej strony – nie brakuje badań przeczącym tej tezie. Warto jednak zachować ostrożność i rozważyć zastąpienie tradycyjnych antyperspirantów dezodorantami stworzonymi z naturalnych kryształów. Wybierając takie antyperspiranty w formie kamienia nie zawierające aluminium zrobimy krok w stronę ochrony własnego zdrowia. Do czasu pojawienia się jednoznacznego stanowiska środowiska medycznego w tej sprawie dobrze jest bowiem zachować daleko idącą ostrożność.