Choroby jelit - Jakie są i jak z nimi wygrać? Zregeneruj swoje jelita

Choroby jelit – Jakie są i jak z nimi wygrać?

Twoje jelita chorują? Przyjrzyj się swojej diecie! Książka Artura Topolskiego pt. “Na ratunek jelitom”

Choroby jelit są coraz popularniejsze. Wpływ diety na zdrowie jest oczywisty – dziś nikt nie zakwestionuje faktu, iż dieta jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia. To, w jaki sposób spożywane pokarmy oddziałują na układ pokarmowy, wydaje się być oczywiste – w końcu każdy z nas nie raz doświadczył niestrawności po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Ale poza takimi natychmiastowymi objawami, bardzo łatwymi do powiązania ze spożytym przed chwilą posiłkiem, należy spodziewać się komplikacji nieco innego typu. Mowa o problemach zdrowotnych występujących nieco później, rzadko kojarzonych z niewłaściwą dietą, a często stanowiących tylko jeden z symptomów – bo niewłaściwa dieta negatywnie może wpływać na cały organizm.

choroby jelit

Fot. Kosmki jelit pod mikroskopem.

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita? Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę bez drogich, wyszukanych produktów, a także nie będzie ona mieć składników, których nie lubisz. Koszt diety to 50 zł. Kliknij tutaj, aby zgłosić się do mnie po dietę.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Choroby jelit – Zespół nieszczelnego jelita

Specyficzna budowa ścian jelitowych polega przede wszystkim na zapewnieniu jej szczelności. Odpowiadają za to komórki nabłonka, ściśle połączone ze sobą. Zapewnia to skuteczne odizolowanie środowiska jelitowego od reszty organizmu. Niestety – niewłaściwa dieta powodować może rozszczelnienie ścian jelit. Najczęstsze przyczyny to:

 • spożywanie glutenu w przypadku nietolerancji tego białka
 • liczne nietolerancje i alergie pokarmowe
 • nadmierne spożycie konserwantów, toksyn czy syntetycznych dodatków obecnych w pożywieniu
 • nadmiar kwasów omega 6 w diecie z jednoczesnym zbyt niskim spożyciem kwasów omega 3
 • zaburzenia flory bakteryjnej jelit, spowodowane m. in. zbyt niskim spożyciem błonnika

Nieszczelne jelita to źródło wielu dolegliwości, generowanych przedostawaniem się do krwiobiegu alergenów pokarmowych oraz toksyn jelitowych. Objawy, które wskazywać mogą zespół nieszczelnego jelita, to:

 • chroniczne zmęczenie
 • bóle głowy
 • bóle stawów
 • problemy skórne: atopia, wysypka, alergie
 • spadek odporności
 • wzrost częstości zachorowań na choroby autoimmunologiczne
 • depresja, zaburzenia nastroju.

Choroby jelit – Zaparcia i biegunki

Bardzo częstą manifestacją problemów z układem trawiennym są zaparcia lub biegunki. U ich podstaw zazwyczaj leży niezdrowy styl życia, w tym niewłaściwa dieta. W przypadku zaparć kluczowe znaczenie może mieć dieta zbyt uboga w błonnik. Błonnik doskonale pobudza perystaltykę jelit i usprawnia pasaż treści pokarmowej przez jelita. Jego niedobór spowalnia procesy trawienia oraz przechodzenie pokarmu przez jelita. Inne przyczyny zaparć to spożywanie ciężkostrawnych, tłustych posiłków. Duże znaczenie ma także nawodnienie organizmu i ilość przyjętych codziennie płynów.

Najczęstszą dietetyczną przyczyną biegunki jest spożycie uczulających pokarmów – mleka i jego przetworów, gluten, ostre przyprawy czy tłuste posiłki, zwłaszcza fast foody. Także nadmierne spożycie błonnika może spowodować biegunki – najczęściej ma to miejsce w przypadku stosowania suplementów z błonnikiem.

Choroby jelit – Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Źle zbilansowana dieta przyczynić może się także do rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Najczęściej schorzenie to generowane jest spożywaniem tych składników pokarmowych, które powodują nietolerancje i alergie. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego manifestuje się biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha oraz osłabieniem, gorączką, anemią i utratą łaknienia.

Jest to schorzenie o charakterze przewlekłym, które z racji mało specyficznych objawów wymaga obserwacji szpitalnej w celu postawienia diagnozy.

Każdy z wymienionych problemów jelitowych generowany jest niewłaściwą dietą – i dietą może być leczony. W każdym przypadku właściwie zbilansowana dieta po pierwsze eliminuje przyczyny schorzenia, po drugie – reguluje pracę układu pokarmowego. A najprościej jest zapobiegać wspomnianym dolegliwościom, stosując lekkostrawną dietę bazującą na jak najmniej przetworzonych produktach.

Regeneracja jelit – Jak to wykonać?   

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje jelita, a tym samym zdrowie całego organizmu, to zachęcam do przeczytania mojej elektronicznej książki. Stworzyłem dla Ciebie ebooka, który zawiera wszystkie niezbędne informacje do zregenerowania Twoich jelit. Za pomocą tej książki nie tylko zgubisz zbędne kg, ale również pozbędziesz się zgagi, niestrawności, zaparć czy odstających boczków. Dowiesz się o produktach, które działają jak “szczotki” w jelitach, usprawniając ich funkcjonowanie. Ponadto:

 • Poznasz najczęstsze schorzenia układu pokarmowego oraz sposoby jak sobie z nimi poradzić.
 • Otrzymasz test, który pomoże Ci określić w jakim stanie jest Twój układ pokarmowy. 
 • Zrozumiesz jak powinny wyglądać Twoje nawyki żywieniowe, abyś mogła cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką.
 • Poznasz 6 powodów, przez które Twoje jelita funkcjonują nieprawidłowo.
 • Listę 10 produktów najlepszych dla zdrowia Twoich jelit.
 • Listę 9 produktów, które należy unikać dla dobra układu pokarmowego.
 • 17 pysznych przepisów, które pomogą Ci zadbać o układ pokarmowy.

Możesz również kupić u mnie specjalną dietę, która zregeneruje Twoje jelita. Aby ją kupić kliknij tutaj.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Może Ci się jeszcze spodobać...