Arjuna - naturalny sposób na nadciśnienie, problemy z sercem, słabą kondycję oraz wysoki cholesterol - Artur Topolski

Arjuna – naturalny sposób na nadciśnienie, problemy z sercem, słabą kondycję oraz wysoki cholesterol

Arjuna (migdałecznik) to kora z drzewa indyjskiego, doskonale znana praktykantom Ajurwedy. Ten surowiec zielarski określany jest mianem „strażnika serca” z racji swojego kardioprotekcyjnego działania.

arjuna

Artur Topolski (Specjalista Żywienia): Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi bez wyrzeczeń? A może potrzebujesz diety, która pomoże przy cukrzycy, nadciśnieniu lub chorej tarczycy? Napisz do mnie w celu darmowej konsultacji, aby to zrobić kliknij tutaj. 

Arjuna spożywana pod postacią ekstraktu wykazuje szereg korzystnych oddziaływań na układ sercowo – naczyniowy. Jej działanie sprowadza się m. in. do:

 • normalizacji poziomu cholesterolu;
 • normalizacji ciśnienia krwi;
 • działania przeciwzapalnego;
 • silnego działania antyoksydacyjnego;
 • wzmocnienia siły skurczowej serca.

Ponadto arjuna chroni układ nerwowy przed szkodliwym działaniem stresu, działa hepatoprotekcyjnie wspomagając potencjał regeneracyjny wątroby oraz wykazuje działanie moczopędne. Ponadto arjuna korzystnie wpływa na skórę, wspomagając gojenie się ran.

Warto przeczytać: 86% skuteczności – wzmacnia odporność, likwiduje grzybicę, leczy biegunkę i alergię. Jak to wykonać? Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Arjuna – wyniki badań klinicznych.

W licznych badaniach klinicznych wykazano znamienny wpływ ekstraktu z arjuny na czynność mięśnia serca. W badaniach eksperymentalnych na spreparowanych tkankach oraz żywych zwierzętach wykazano m. in. wzrost siły skurczowej mięśnia serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz potencjalne działanie regeneracyjne w przypadku uszkodzeń niedokrwiennych mięśnia serca na skutek zawału. Inne korzyści ze stosowania arjuny to redukcja poziomu cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi, co stanowi skuteczną profilaktykę miażdżycy i jej powikłań.

W badaniach klinicznych na ludziach natomiast stwierdzono szereg zastosowań arjuny w terapii dusznicy bolesnej i zawału serca, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, choroby zakrzepowej czy chorób układu krążenia. Jednocześnie odnotowano łagodne objawy uboczne stosowania arjuny, takie jak nudności, bóle głowy, zaparcia czy bezsenność (głównie w wyniku przedawkowania). Tak obiecujące wyniki badań otworzą być może przed arjuną nowe drzwi do uzupełnienia terapii wielu schorzeń. Przegląd wspomnianych badań znajduje się pod linkiem.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet College of Medical Sciences w 1997 roku przez Dwivediego oraz Jauhariego, pacjentom po zawale z dusznicą bolesną, niewydolnością serca czy przerostem lewokomorowym podawano ekstrakt w arjuny. Zastosowano dawkę 500 mg co 8 godzin, podawaną przez trzy miesiące. Po upływie tego czasu zaobserwowano znaczące złagodzenie objawów dusznicy bolesnej, wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory serca oraz spadek jej przerostu. Ponadto u wszystkich pacjentów kwalifikacja zaawansowania niewydolności serca spadła z III do I stopnia. Oryginalną dokumentację z tego badania znajdziesz w – kliknij.

W naukowym czasopiśmie “International Journal of Ayurveda Research” w 2010 roku opisano badanie, które wykazało wpływ arjuny na normalizację ciśnienia krwi oraz zmniejszenie zapotrzebowania na tlen w czasie maksymalnego wysiłku fizycznego. Pacjentom podawano ekstrakt z arjuny o dawce 500 mg (raz dziennie). Po 8 tygodniach stosowania naukowcy zaobserwowali nie tylko spadek ciśnienia krwi, ale również zwiększyła maksymalne zużycie tlenu, co korzystnie przekłada się na wydolność fizyczną w czasie wzmożonego wysiłku. Oryginalną dokumentację z tego badania znajdziesz pod tym linkiem.

Arjuna – Co kryje się w jej składzie?

Skład kory drzewa arjuna obfituje przede wszystkim w liczne antyoksydanty, skutecznie chroniące organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Najcenniejsze substancje czynne to:

 • Koenzym Q10 spowalniający procesy starzenia się organizmu.
 • Saponiny o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.
 • Flawonoidy neutralizujące wolne rodniki.
 • Kwas galusowy o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym.
 • Proantocyanidyna o działaniu przeciwzapalnym, wzmacniającym pracę mięśnia sercowego oraz chroniącym miąższ wątroby.
 • Fitosterol normalizujący poziom cholesterolu we krwi.
 • Minerały: wapń, magnez, miedź i cynk.

Wskazaniem do stosowania arjuny jest przede wszystkim wzmocnienie układu sercowo – naczyniowego, a zatem:

 • Wspomaganie terapii hiperlipidemii, czyli zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
 • Lekkie bądź umiarkowane nadciśnienie.
 • Dusznica bolesna.
 • Profilaktyka w chorobach serca.
 • Stany osłabienia organizmu.
 • Słaba kondycja organizmu. 

Stosowanie arjuny nie jest natomiast zalecane kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osobom stosującym tyroksynę (nazwa leku) – arjuna może ingerować w działanie leku. 

Warto przeczytać: Masz problemy ze stawami lub czujesz, że Cię bolą? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Arjuna – Jaki preparat wybrać, aby miał działanie, jak w badaniach naukowych? Gdzie można go kupić?

Przede wszystkim z dokumentacji badań naukowych możemy dowiedzieć się, iż dziennie podawano pacjentom 500 mg ekstraktu. Przy czym najczęściej rozdzielano tę dawkę na pół (dwa razy dziennie po 250 mg), ponieważ składniki aktywne znajdujące się w tej roślinie krótko utrzymują się w układzie limfatycznym człowieka. Równomierne rozłożenie dawki powoduje względnie stały poziom składników arjuny w naszym organizmie, a to prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, wspiera pracę serca, wzmacnia organizm, zwiększa wydolność organizmu, a także pomaga w chorobach sercowo-naczyniowych. Aby dowiedzieć się więcej o sprawdzonym przeze mnie preparacie arjuna oraz o miejscu, w którym możesz go nabyć kliknij tutaj.

Przeczytaj również: Chcesz mieć gładką, nawilżoną skórę oraz brak cellulitu? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Proszę o udostępnienie lub polubienie artykułu – co tydzień nagroda dla osoby najbardziej aktywnej!

Kliknij poniżej w dolegliwość, którą posiadasz, aby dowiedzieć się, jak sobie z nią poradzić.


Może Ci się jeszcze spodobać...